Jsou sovy opravdu tak moudré, jak se o nich říká? Jak je možné, že dokážou svou kořist ulovit v naprosté tmě? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky dostali účastníci akce Soví noc, která proběhla v úterý 5. března na zámku Lešné u Val. Meziříčí.

Soví noc se loni uskutečnila v meziříčském zámku Kinských. Ten je ale z důvodu rekonstrukce na 2 roky uzavřen, a tak se letos přesunula do Lešné u Val. Meziříčí. I v novém působišti jí provázel velký zájem. Zámecký sál zaplnilo bezmála 120 malých i velkých návštěvníků. Od pracovníků Ornitologické stanice Přerov Martina Vymazala a Martiny Hrazdirové se dozvěděli řadu zajímavých informací o všech sovách, se kterými se lze setkat na území České republiky. Jednotlivé druhy si mohli prohlédnout ve formě dermoplastických exponátů a ornitologové sebou přivezli i několik živých, hendikepovaných jedinců. Jelikož je předjarní období časem sovích námluv, pokusili se organizátoři na závěr akce některé nalákat sovy z okolí na zvukový záznam. „Všichni s napětím očekávali, jestli některá ze sov zareaguje. Podařilo se! Ozvala se samice puštíka obecného, která odpočívala uprostřed parku v korunách stromů, a někde z dálky sýček,“ uvedla organizátorka akce Květa Zemanová a na závěr dodala: „Byl to velmi vydařený a příjemně strávený večer. Všem příchozím děkuji za návštěvu a těším se viděnou při některé z dalších akcí Muzea regionu Valašské na zámku v Lešné.“