Bezmála 150 dětí z různých koutů Valašska dorazilo na další ročník školní přírodovědné soutěže Jaloveček, kterou hostil ve čtvrtek 7. a pátek 8. dubna zámek Vsetín. V mladší kategorii obsadily 1. místo Štiky ze ZŠ Neubuz, družstvo Štiky ze ZŠ Halenkov zase obsadilo 1. místo ve starší kategorii. Je vidět, že se dravé ryby v tématu „Voda“ dobře orientují.

Do letošního klání se přihlásilo 30 týmů z 16 základních škol. První den patřil žákům 1. stupně ZŠ (15 týmů), druhý den přišel na řadu 2. stupeň ZŠ (17 týmů). Tématem soutěže byla Voda a vše, co s ní souvisí. Soutěž začala úvodní motivační přednáškou, následoval písemný test a pak praktické úkoly v prostorách zámku. Velkou atrakcí bylo 400 litrové akvárium ve věži našeho zámku, ve kterém žijí ryby z řeky Bečvy. Soutěžící týmy se předháněly, kdo zná naše místní ryby lépe. Děti také určovaly hlasy zvířat obývající  okolí vod, vodní bezobratlé živočichy (tzv. breberky) i velké množství modelů a exponátů zvířat a rostlin. Soutěžící také přemýšleli nad funkcemi vody v krajině a možnostmi, jak ji chránit. V testu i úkolech přitom nešlo jen o samotné znalosti, ale i o schopnosti spolupráce v týmu.

Je ale třeba dodat, že všechny týmy projevily velké znalosti i nadšení pro hru. Já všem děkuji za účast a paním učitelkám za přípravu týmů i za pomoc při organizaci. Velký dík samozřejmě zaslouží i mé kolegyně z muzea a zejména má manželka Darinka, která mi s celou soutěží vydatně pomáhala. Také děkujeme partnerům akce, mezi které už dlouhá léta patří týdeník Jalovec a tentokrát také místní organizace Českého rybářského svazu. Těším se na shledanou u dalšího kola Jalovečku.

Foto Archiv Muzea regionu Valašsko