Vyšlo nové, už 48. číslo vlastivědné revue Valašsko. Oblíbený časopis vydává Muzeum regionu Valašsko a dvakrát ročně přináší čtenářům pestrou nabídků článků z historie i současnosti našeho regionu. Širokospektrální tematický i popularizační záběr navíc zpestřují tradiční i nové rubriky. Jako jsou např. vyznání Čím je pro mne Valašsko z pera známých osobností Valašska, rozhovor z návštěvy ateliéru umělce spjatého s naším regionem, recence či upoutávky na nové publikace, pozvánky na výstavy a další.

A na co se v novém čísle můžete těšit? Seznámíte s fenoménem pytláctví na Valašsku (P. Mašláň) a s prastarou minulostí vrchu Helštýna a jeho okolí (T. Kašparová). Prostřednictvím fotogalerie doslova nahlédnete do vzácného alba historických fotografií koncernu Thonet-Mundus – známého výrobce nábytku z ohýbaného dřeva a v rubrice Z publikací je otištěna recenze reprezentativní monografie + –  160 let, vydané k jubileu firmy TON se sídlem v Bystřici pod Hostýnem (O. Méhešová).

Nové pohledy na salašnictví pak přináší článek Vojtěcha Bajera a příspěvek Pavla Svozila připomíná „stoletou vodu“ (povodně v roce 1997) z meteorologického hlediska.

Se současnými výtvarnými umělci a jejich tvorbou se seznámíte v článcích K. Valouškové, věnovaných jak sklářskému umělci Josefu Divínovi, vyučujícímu na valašskomeziříčské sklářské škole, tak malířské tvorbě rožnovského rodáka Tadeáše Kotrby.

V sekci novinek připomíná jednu z nejvýznamějších událostí roku – otevření nové expozice v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí autorka expozice I. Spitzer Ostřanská.

V článcích externích dopisovatelů se dočtete o význačných osobnostem regionu, např. o valašskoklobouckém poslanci moravského zemského sněmu V. Kollerovi (P. Odehnal), rožnovském lékárníkovi a mecenáši tamějšího muzejního spolku F. Klaudovi (D. Drápala), spisovateli P. Křenkovi a jeho beletrii (F. Všetička) či o sklářském designérovi V. Trčkovi, a to ve vzpomínkách jeho dcery Jitky K. Trčkové. K významným životním jubileím se vážou příspěvky k osmdesátinám známého vsetínského folkloristy a muzikanta R. Magdona (M. Urubek) a k devadesátinám houslisty, primáše a zpěváka J. Štrunc, vůdčí osobnosti cimbálové muziky i souboru Radhošť (J. Kneisl).

Tisková zpráva ZDE.