V jarních měsících bylo Muzeum regionu Valašsko mimořádně úspěšné při získávání finančních prostředků pro svou odbornou a prezentační činnost prostřednictvím dotačních titulů Ministerstva kultury ČR.

Prvním úspěchem byl zisk dotace ve výši 118 000 Kč na realizaci putovní výstavy Někdo to rád sušené. Ta shrnuje dosavadní výsledky terénního a archivního výzkumu věnujícího se tématu historických způsobů zpracovávání ovocné úrody na Horním Vsacku, jak je z názvu patrné, tak s důrazem na jeho sušení.

Druhou podpořenou aktivitou je projekt Tisknu, tiskneš, tiskneme, na jehož realizaci jsme získali finanční podporu ve výši 53 000 Kč. Jeho prostřednictvím byla především pořízena funkční replika knihařského lisu spolu se sadou pomůcek, které umožní realizaci řady aktivit věnujících se tiskařskému řemeslu a dovybavení muzejních edukačních prostor v duchu středověké knihařské dílny a skriptoria.

Třetím podpořeným projektem je Oděv v běhu dějin. Jeho cílem je aktualizovat a modernizovat vzdělávací vybavení muzea, nabídnout školám a veřejnosti interdisciplinární a neobvyklý program, který podpoří vlastní činnost žáku a zájem o archeologii i vědy s ní spolupracující, posílit vazbu s domácím regionem a zájem o jeho unikátní ráz. Prostřednictvím dotace Ministerstva kultury tak budou pořízeny sety experimentálních předmětů a doplňkový soubor, které budou tvořit výchozí bod pro specifickou edukaci žáků. Tyto sady jsou určeny k provedení a pochopení výrobních procesů formou experimentální archeologie, prezentaci a testovaní hotových výrobků.