Šokující zpráva týkající se dokončované rekonstrukce zámku Kinských ve Valašském Meziříčí unikla z Muzea regionu Valašsko. Místo velkolepé slavnosti na počest znovuotevření objektu, které se plánuje letos na podzim, proběhne výprodej části sbírek. Muzejníci prý špatně spočítali velikost nových depozitářů, a tak se teď budou muset některých předmětů zbavit. Ceny mají jít od pár korun do milionů.

Rekonstrukce za bezmála 120 milionů korun probíhá od roku 2019. Kromě odstranění havarijního stavu památky přinese i moderně pojatou stálou expozici a nové depozitáře pro uchování sbírkových předmětů.

Právě u depozitářů je ale nyní zaděláno na velký problém. „Jak se ukazuje, trochu jsme se při projektování přepočítali, respektive nedopočítali. Důvodem byly špatné kalkulačky, které jsme nakoupili ve snaze ušetřit peníze našeho zřizovatele Zlínského kraje. Klávesy s některými čísly bohužel nefungovaly, takže celkový součet byl nesprávný.  Znamená to, že se do depozitářů zdaleka nevejde tolik sbírkových předmětů, jak jsme původně zamýšleli,“ krčí rameny historička muzea Ivana Spitzer Ostřanská. Kurátoři jednotlivých sbírek si dlouho lámali hlavu, jak se situací naložit a nakonec přišli na velmi elegantní řešení. „Místo slavnostního otevření zámku uspořádáme velký výprodej přebytků,“ oznámila Ostřanská.

Jak dodala, v nabídce mohou skončit i opravdu velmi vzácné exempláře, protože muzejníkům se nechce v obrovské sbírce přehrabovat. „Budeme to brát, jak to přijde pod ruku. Na rovinu říkám, že se velmi rádi zbavíme zejména historického nábytku, protože ten zabírá nejvíce místa. Máme tady opravdu cenné kousky, nicméně už samozřejmě nejsou příliš moderní, takže třeba na chatu ideální,“ uvedla historička. Za pár korun budou k dostání i vzácné archeologické nálezy. „Je nám jasné, že z těch starých střepů pořádné nádobí neslepíte a pokud ano, tak to rozhodně nepůjde do myčky. Ke každému kousku proto bude zdarma sbírka vypreparovaných motýlů nebo nějaký prvotisk do knihovničky,“ dodala Ostřanská.

Muzeum chce prodávat i hotové balíčky s překvapením. „Vtip je v tom, že kupec až doma zjistí, co si vlastně koupil. Využijeme toho, že momentálně jsou sbírkové předměty zabalené v krabicích. Myslím, že pár desítek se jich lehce ztratí a navíc je nebudeme muset pracně rozbalovat,“ vysvětlila Ostřanská. V krabicích může být opravdu cokoliv, od hadrových onucí, přes stínítka z krásenských skláren, drobnější gobelíny, historické zbraně, staré školní pomůcky, vybavení domácnosti, ale třeba i tzv. kompoty, což jsou preparáty částí nebo celých živočichů naložené v lihu, které na první pohled vypadají jako kompotované ovoce. Nejdražším prodávaným dílem má být originál obrazu Mona Lisa, který si v zámku Kinských uschovala proti případnému zcizení pařížská galerie Louvre. „Chceme na tom samozřejmě něco vydělat. Doba je zlá a navíc si máme v plánu koupit velký barevný autobus na výlety po okolí. Už jsem volala do Paříže a nemají s tím problém,“ ujistila Ostřanská.

Z výše řečeného jednoznačně vyplývá, že jednání muzea není zcela v souladu s tím, jak by se muzea měla chovat, a tak se celou záležitostí zabývala i policie. Její vyjádření však šokovalo snad ještě víc, než samotná informace o muzejním výprodeji. „Celou záležitost jsme během obědové pauzy pečlivě prošetřili a jak se ukázalo, jde o APRÍL. Nic z toho, co jste zjistili, se nezakládá na pravdě. Depozitáře budou dostatečně velké nejen pro stávající sbírku, ale vejde se do nich ještě spousta dalších předmětů,“ konstatoval vrchní vyšetřovatel policejní jednotky specializované na muzejní delikty inspektor Jindřich Vacátko.

Muzeum už se za tento aprílový žertík omluvilo a ústy svého propagačního pracovníka Jiřího Koňaříka slíbilo, že v dohledné době vydá oficiální tiskovou zprávu, která bude o dokončované rekonstrukci zámku Kinských ve Valašském Meziříčí informovat již zcela seriózně.