V uplynulých dnech provedl archeolog Muzea regionu Valašsko Samuel Španihel zkušební sondu do podkladových vrstev valašskomeziříčského náměstí. Narazil při ní na kvalitní valounovou dlažbu z přelomu 17. a 18. století.

Průzkum probíhal na zakázku valašskomeziříčské radnice, které připravuje rozsáhlou rekonstrukci náměstí, a chtěla znát, co vše se může skrývat v podloží. „Sondu jsme prováděli spolu s pomocníkem z muzea v horní části náměstí. Po odstranění travního drnu jsme objevili navážku, kterou lze spojit s úpravami architekta Aloise Balána. Pod ní se nacházela velmi kvalitní štětová valounová dlažba. Podle písemných pramenů ji můžeme datovat do závěru 17. nebo průběhu 18. století,“ uvedl Španihel pro městský web valaskemezirici.cz. To ale nebylo z hlediska nálezu vše. „V následujících pískových vrstvách, jež sloužily jako vyrovnávka terénu, jsem pak ještě objevil značně fragmentovaný keramický talíř. Pod těmito vrstvami se nacházela tenká takzvaná kulturní vrstva, jejíž součástí bylo několik keramických střepů a zvířecích kostí. Dál už následovalo jen sterilní podloží.“