Šedesát stran zajímavého čtení a spoustu jedinečných fotografií z historie i současnosti našeho regionu přináší 51. vydání oblíbeného časopisu Valašsko, které je od 10. prosince k dostání na obvyklých prodejních místech a v muzejním E-shopu.
Vlastivědná revue z dílny Muzea regionu Valašsko vychází dvakrát ročně, vždy na jaře a v průběhu podzimu. Druhé letošní vydání je jako obvykle nabito spoustou poutavých článků z různých oborů lidského vědění.
V sekci věnované historii se dočtete o osudech Hájovny z Val. Bystřice, která je v současnosti k vidění v rožnovském skanzenu. „Historik Pavel Mašlán zase připravil výběr historických snímků z fotoarchivu Muzea regionu Valašsko vztahujících se k lesním řemeslům,“ uvedla výkonná redaktorka Valašska Olga Méhešová.
Rubrika věnovaná přírodě přibližuje pozorování zákrytů hvězd planetkami a další zajímavosti z oblasti astronomie, o kterých se rozepsal odborný pracovník Hvězdárny Vsetín Pavel Svozil. „Zoolog muzea Zdeněk Tyller se ve svém příspěvku věnuje problematice masivního úhynu ptáků po nárazu do čirého nebo odrazového skla,“ doplnila Méhešová.
Část o kultuře a folkloru nabízí například doposud nepublikovaný rukopisný materiál etnografky Evy Urbachové o kroji v Růžďce a na Bystřičce. Známý valašskomeziříčský hudebník Jaroslav Kneisl seznamuje s pěti generacemi valašskobystřických muzikantů z rodu Jana Stavinohy a etnografka Lenka Šemorová s velkou osobností vsetínského choreografa a fenomenálního tanečníka Zdeňka Platzera.
Několika zajímavými články do Valašska přispěla také samotná Olga Méhešová, která kromě jiného vyzpovídala malíře a ilustrátora Františka Petráka. Její kolegyně z valašskomeziříčského muzea Kamila Valoušková zase v krátkém rozhovoru představuje sklářskou výtvarnici a designérku Adélu Lakomou. Radomír Dolanský se ve svém hudebním okénku tentokrát zaměřil na úctyhodnou historii vsetínské kapely Jazzevčík.
Zajímavých článků je v novém vydání Valašska mnohem více. Získat ho můžete za 110 Kč v zámeckých pobočkách Muzea regionu Valašsko, vybraných infocentrech a ve vsetínském knihkupectví Kalouš naproti hotelu Vsacan. Časopis si lze objednat i z tepla svého domova na webu muzea v sekci Pro návštěvníky / Publikace a periodika. „Je však potřeba počítat s tím, že vám k prodejní ceně bude připočteno ještě poštovné,“ upozornila Méhešová.
Další informace najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku a Instagramu @muzeumregionuvalassko.