Také letos se zapojilo Muzeum regionu Valašsko do výstavnického happeningu na podporu důstojné práce. Ve spolupráci s Kostka školou, organizací Na Zemi a Masarykovou univerzitou Brno pořádá od 7. do 14. října v parku před vsetínským zámkem výstavu Na stromech. Vstup je zdarma. K vidění budou fotografie či lépe řečeno ilustrace, které na dané téma vytvořila umělá inteligence. Vstup je zdarma.

Happening každoročně připomíná Světový den za důstojnou práci, který připadá na první den výstavy. Výstavu, která bude vyvěšena na více než 90 místech po Česku, připravili odborníci a odbornice z Masarykovy univerzity a organizace NaZemi.

Téměř 40 % emisí v Česku produkuje energetika. Jen samotná hnědouhelná elektrárna Počerady ročně vytvoří 4 %. Pět největších českých hnědouhelných elektráren pak ročně generuje zhruba stejně emisí oxidu uhličitého jako naše silniční doprava. „Energetický sektor nevyhnutelně čeká obří transformace. Můžeme si ale vybrat, zda bude taková tranzice spravedlivá a sociálně a environmentálně citlivá, nebo jen prohloubí propast nerovností ve společnosti a profitovat z ní budou opět pouze velcí hráči,“ říká Tereza Volmutová, spoluautorka výstavy. Jak ale takovou transformaci provést? Co konkrétně to znamená pro pracující a pro naši společnost?
Na to odpovídá letošní ročník výstavy pod názvem Fajront: Konec šichty! Výstava od soboty 7. do soboty 14. října 2023 představí, jak se tolik potřebná transformace fosilně závislého průmyslu týká pracujících v energetickém sektoru. A jak zasáhne české regiony, které jsou na něj úzce navázány. Výstava čerpá z výzkumu, který realizovalo výzkumnictvo z Masarykovy univerzity s podporou organizace NaZemi. Do výzkumu byli zapojeni lidé, kterých se transformace přímo dotkne – odborářky, akademici, úředníci, zástupkyně energetických firem a především samotní pracující v českých provozech. Ti všichni nabídli svůj pohled na to, jaké dopady podle nich bude mít na práci a společnost přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku.
Doprovodné fotografie jsou vytvořené umělou inteligencí. Mají poukázat na stále se měnící podmínky v naší společnosti a jednu ze současných výzev – pokrok v umělé inteligenci. „Výstavu doplňují fotografie různých lidí, nikdo z nich ale neexistuje. Zvolili jsme kontroverzní technologii umělé inteligence, abychom poukázali na to, jak nejistá je práce každého z nás. Hrozí, že přijdeme o práci, je to ale špatně? Z minulosti známe případy, kdy lidé ničili stroje, které jim braly práci. Dělali to ale kvůli tomu, že přišli o živobytí a nemohli se uživit, z technologického pokroku profitovala pouze úzká část lidí. Pokud chceme takovému černému scénáři předejít, musíme myslet na všechny,“ říká spoluautor výstavy Martin Čech.
Rozšířená verze výstavy je dostupná na webu www.fajront.nazemi.cz. Představuje zakončení projektu Budoucnost práce v nízkouhlíkové ekonomice: Perspektivy spravedlivé transformace české energetiky, na kterém spolupracovaly organizace NaZemi s Masarykovou univerzitou. Projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA.