To pravé fašankové veselí zavládne v neděli 19. února na zámku Vsetín. Do Muzea regionu Valašsko se po dvouleté „koronavirové“ pauze vrací oblíbený Zámecký masopust, který nabídne pestrou směsici lidových zvyků, dobrot a zábavy pro všechny generace. Folklorní pásmo obstará známý soubor Jasénka, připraven je i tradiční karneval se soutěží o nejlepší masku.

Akce proběhne v neděli 19. února od 14 do 17 hodin. Na programu bude tradiční obchůzka masek, pochovávání basy i maškarní bál s výukou tanců. To vše v podání tanečníků, zpěváků a muziky známého vsetínského souboru Jasénka, který zde zamíří rovnou z průvodu centrem města (začíná ve 13 hodin). Na zámku nebudou chybět zabijačkové speciality od vyhlášených regionálních řezníků, medovina a další typické fašankové pochutiny, včetně tradičních koblih, jež budou přímo na místě péct studentky Střední odborné školy Josefa Sousedíka.

Pro děti organizátoři připravili výtvarné dílničky, malování na obličej, masopustní hernu, zámecký kvíz s pátračkou a také oblíbený karneval se soutěží o nejlepší masku. „Na vítěze čekají i volné vstupenky do centra Džungle Vsetín,“ uvedla kurátorka akce Lenka Šemorová.

V Mramorovém sále zámku budou v pauzách mezi vystoupeními probíhat filmové projekce o kořenech masopustu, zvycích a významu masek. V 15 hodin se uskuteční i slavnostní ukončení úspěšné výstavy Od adventu po fašanky, jejíž součástí bude komentovaná prohlídka s autory vystavovaných fotografií. Zájemci si budou v rámci jednoho vstupného projít i všechny návštěvnické prostory zámku. „Zámecký masopust tady s námi dva roky nebyl a my už se moc těšíme, že ho budeme moci lidem opět nabídnout. Přijďte si za námi užít fašankové veselí a dozvědět se také trochu zajímavostí o této prastaré a krásné tradici. Těšíme se na vás,“ vzkázala Lenka Šemorová.

Další podrobnosti ZDE