Zvažujete, co nadělit přátelům či blízkým pod vánoční stromeček nebo jen tak pro radost? Pokud je zajímá četba a zajímavosti z historie našeho regionu, může pro vás být skvělým tipem nová publikace Pod značkou B. A. G. z dílny Muzea regionu Valašsko. Autorka Olga Méhešová v ní přibližuje krátkou, ale intenzivní historii legendární vsetínské sklárny Bohemia Art Glass. Součástí je i spousta unikátních dobových fotografií.

Sklárna vznikla v roce 1992 a patřila k prvním nově zbudovaným soukromým hutím naši polistopadové historie. „Za poměrně krátkou dobu se stala pojmem u nás i v zahraničí. Proslula zejména svým progresivním výtvarným programem a prvotřídním designem,“ připomněla autorka publikace Olga Méhešová. I přes tyto úspěchy bylo působení sklárny ve složitých ekonomických podmínkách postsocialistického období velmi obtížné. V roce 1998 změnila majitele a přejmenovala se na Barovier & Toso Czech Republic. „Ani to však nepomohlo a po dalších čtyřech letech oznámila konec,“ doplnila Méhešová.

Recenzovaná publikace Pod značkou B. A. G je vůbec první monografií věnovanou pozoruhodné historii sklárny. Autorka knihu rozčlenila do pěti samostatných kapitol. Součástí jsou unikátní dobové snímky od Zlatuše Müller a Aleše Mynáře či současné fotografie sbírkových předmětů Muzea regionu Valašsko, které spravuje největší tuzemskou veřejnou kolekci výrobků značky sklárny.

Slavnostní křest nové publikace proběhl v neděli 10. prosince během akce Zámecké adventní kouzlení. Role kmotrů se ujala dvojice Zlatuše Müller a Aleš Mynář. Na pódiu s nimi byl i bývalý generální ředitel sklárny Josef Jabůrek, autorka knihy Olga Méhešová a ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Kniha Pod značkou B. A. G., která vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, je k dostání v muzejním e-shopu ZDE a v recepcích zámeckých poboček Muzea regionu Valašsko. Cena je 250 korun.