Na krátkou stáž do norského regionu Innlandet vyrazila v září skupina odborných pracovníků Muzea regionu Valašsko a zástupců Zlínského kraje v čele s radní pro oblast kulturu a školství Zuzanou Fišerovou. V říjnu jim kolegové ze Skandinávie návštěvu oplatili.

Partnerská spolupráce Zlínského kraje a regionu Innlandet funguje už dlouhých 17 let a postupně se vyprofilovala zejména do oblasti kultury a muzejnictví. Letos muzejníci navázali na loňské setkání v rámci projektu Kreativního vzdělávání, aby si mohli předat další zkušenosti a posunout dál některé rozjednané projekty.

Stáž v Norsku proběhla v září a týkala se hlavně oblasti kreativního vzdělávání a kooperace mezi kulturními a školskými institucemi. Česká delegace se v Norsku setkala se zástupci kraje, městských samospráv, muzeí a kulturního a kreativního sektoru. Součástí byl také poznávací program po stopách velkých herbivorů z nabídky Národního lesnického muzea. V tomto muzeu muzejníci navštívili mimo jiné i edukační program, kdy se přímo v terénu inspirovali možnostmi muzejní edukace a interpretace kulturního i přírodního dědictví. „Setkání s manažerem centrálního depozitáře nabídlo hlubokou inspiraci v oblasti rozvinuté péče o sbírkové předměty a z ní plynoucí možnosti efektivnější muzejní práce. Návštěva inovačního a start-up centra v Hamaru zase ukázala, jak lze zapojit moderní technologie z oblasti rozšířené a virtuální reality do výukového i kulturního sektoru,“ vypíchla z programu stážistka, historička Muzea regionu Valašsko Ivana Spitzer Ostřanská. Radní Zlínského kraje Zuzana Fišerová ocenila i možnost znovu probrat některá témata „nakousnutá“ při předešlém setkání, např. systém The Cultural Schoolbag a posunout je do konkrétnější roviny co se týká možností financování, příprav i samotné realizace. „Věřím, že spoustu inspirativních myšlenek se nám povede prosadit i do našich aktuálně připravovaných rozvojových projektů,“ uvedla Fišerová.

Počátkem října na oplátku navštívili norští muzejníci náš region. První část jejich pobytu programově zaštítilo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Zlínský kraj, zbylé dva dny patřily poznávání specifik Valašska pod patronací Muzea regionu Valašsko. „Provedli jsme je všemi našimi pobočkami, demonstrovali jsme i živou ukázku práce na uchování tradičních technologií – sušení ovoce ve starých dřevěných sušárnách. Dále jsme navštívili Moravskou gobelínovou manufakturu ve Valašském Meziříčí a velmi přínosná byla také návštěva Národního muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, jehož metody preventivní konzervace dřevěných konstrukcí a historického textilu jsou přesně ty obory, k nimž mají oba spolupracující kraje v rámci svých muzejních aktivit nejblíže,“ sdělil zástupce ředitele Muzea regionu Valašsko Lukáš Spitzer.

Aktivity byly financovány z Fondu pro bilaterální vztahy v rámci fondů EHP a Norských fondů 2014–2021 jako součást projektu „Creative education – memory institutions and education in 21st century“ (Kreativní vzdělávání – paměťové instituce a školství v 21. století), reg. č. projektu EHP-BFNU-OVNKM-4-100-2022.