Fašanky v Horní Lidči proběhly v sobotu 22. 2. 2020. Po celém čtvrtstoletí, kdy zde pracovníci vsetínského muzea prováděli terénní výzkum oslav konce masopustu naposledy, jsme se letos rozhodli zdokumentovat jeho proměny.

Nejvýraznější změnou byl jejich organizátor. Tím tu v minulosti bývali, stejně jako ve většině obcí, dobrovolní hasiči. Po krátkém přerušení se o pokračování tradice fašanků v Horní Lidči už 10. rok po sobě starají členové Moto-clubu Horní Lideč a jejich přátelé či rodinní příslušníci.

Ti se v obdivuhodném počtu více jak padesáti masek vydali na fašankovou obchůzku obcí okolo 8. hodiny ráno. Složení masopustního průvodu, který oproti minulosti, kdy se maskovali pouze muži, tvořili lidé všech věkových kategorií od miminek v kočárku po starší obyvatele, bylo velmi pestré. Základ tvořily v obci tradiční masky: medvěd, ženich a nevěsta, cikán a cikánka nebo písař. Vedle nich byly k vidění obvyklé postavy jako vojáci, čarodějnice a čarodějové, vodníci, lékař, zvířata, ale i masky velmi nápadité, např. fotoaparát a kinofilm, hroznové víno, semafor a další. Podobu masek ovlivnilo i velmi aktuální téma, kterým byla tehdy ještě vzdálená hrozba nové formy koronaviru –  jednou z postav hornolidečských fašanků tak byla Číňanka v tradičním oděvu s rouškou na obličeji, která si stěžovala, že ji nikam nechtějí pustit; maska cikána Deža s sebou zase nosila českou formu koronaviru – tzv. korunavirus.

Při obchůzce masky, které se místy rozdělily na menší skupinky, aby stačily obejít většinu chalup v obci, zpívaly tradiční masopustní písně: „Fašanky, fašanky majú černé fúsy, aj ten čert bachratý tancovati musí. Holbu piva, holbu piva, něco páleného, dajte vy nám panimámo něco smaženého. Tady nám nedali, aj tady nám dajú, komára zabili a slaninu majú. Pod šable, pod šable, aj pod obušky, my šecko bereme, aj plané hrušky.“ Za to byli od navštívených obyvatel počastováni tradičními fašankovými pokrmy a surovinami – smaženými koblihami, zabijačkovými specialitami, slivovicí i syrovými vejci, stejně jako v minulosti. O hudební doprovod se postarala tradičně dechová kapela Kotáranka, za jejíhož neúnavného hraní se i tancovalo.

Obchůzka končila okolo 18. hodiny v místním Kačabaru, kde bylo pro obchůzkáře nachystáno občerstvení. O něj se v průběhu celého dne obětavě starala další část členů a příznivců zdejšího Moto-clubu.

Fašanky v Horní Lidči zakončilo tradiční pochovávání basy, jímž bylo symbolicky ukončeno masopustní veselí.

Pochovávání basy už jsme letos zdokumentovat nestihli, v příštím roce to ale určitě napravíme.