K vidění je maorské umění zastoupené soškami, přívěšky a zbraněmi. V řezbářství i tetování nejčastěji používali Maorové spirálu tzv. moko, která je odvozená od nerozvinutého listu stříbrné kapradiny a symbolizuje nový život, sílu a mír. V minulém století maorské tradice pomalu upadaly. Dnes jsou opět na vzestupu a to zejména v podobě maorského řezbářství. Nejčastěji Maorové vyřezávají či vytesávají postavu tiki, což je v maorské mytologii první muž. Dalo by se říci obdoba biblického Adama.

Nejpočetnější skupina sošek a masek pochází z Afriky. Zastoupeny jsou sošky z Kamerunu, Keni, Zambie a dalších. Častým materiálem je eben. Černá a tvrdá dřevina v Evropě velmi oblíbená a ceněná zejména v době baroka. Velký počet figurálních sošek znázorňující domorodé obyvatele Afriky doplňují rituální a ozdobné masky.

Další skupina předmětů pochází z Asie a Indonésie. Odkud si můžete prohlédnout reliéfně zdobené kosti, sošky zvířat, indické dýky či japonský porcelán IMARA a mnoho dalších. Přijďte se podívat na umění dalekých kultur na zámek Lešná u Valašského Meziříčí.