Jaro probouzí v živých organismech proudění energie, životní optimismus i vášeň, která je k sobě přitahuje a vzbuzuje potřebu po tělesné blízkosti a šíření svého druhu. Muzeum regionu Valašsko pro vás na zámku Vsetín připravilo výstavu Milování v přírodě, která zábavnou formou ukazuje způsoby námluv a adaptací k rozmnožování u živočichů, člověka nevyjímaje.

Autoři výstavy zoolog Peter Adamík a entomolog Miloš Krist přibližují téma intimního života zvířat prostřednictvím sbírkových předmětů, fotografií, videí, hravých interaktivních prvků i živých zvířat. Nechybějí ani paralely k lidskému sexuálnímu chování, které bylo většinou formováno podobnými selekčními tlaky, jako to zvířecí.

Výstava vysvětluje, proč vůbec v přírodě existuje sex a jaké jsou jeho výhody oproti nepohlavnímu rozmnožování. Návštěvník se dozví spoustu zajímavostí o zvířecích námluvách, párovacích systémech či způsobech páření. Zjistí například i to, které druhy ve zvířecí říši patří k největším záletníkům a jaké tresty je čekají v případě odhalení nevěry od jejich protějšků.

Spoustu zajímavostí i zábavných interaktivit nabízí i část výstavy věnovaná člověku. Návštěvníci si mohou například sestavit profil svého ideálního partnera a srovnat svůj výběr s tím, jak to vidí třeba ptáci, nebo si zazávodit s modely spermií na lanech o to, která první oplodní vajíčko a narodí se tedy chlapeček nebo holčička.

Jádrem výstavy jsou kvalitní fotografie a sbírkové předměty doplněné vysvětlujícím textem, který je založen na nejnovějších vědeckých poznatcích. Nechybí ani spousta zábavných prvků, které mají návštěvníka nejen poučit, ale i pobavit.