Muzeum regionu Valašsko pro Vás připravilo další výstavu, ve které hraje prim krása a variabilita květin. Tentokrát se uskuteční na zámku Lešná u Valašského Meziříčí a bude patřit rostlině, která nese krásné dívčí jméno Jiřina.

Jiřinky musely urazit dlouhou cestu, aby mohly rozzářit naše české záhony. Pochází až z dalekého Mexika, kde ji Aztékové symbolicky personifikovali jako boha Slunce. Pravděpodobně uměli zpracovávat jejich hlízy pro užití v léčitelství a dokonce i v kuchyni. Do Evropy se dostaly až v 18. století díky zámořským cestám. Naše klimatické podnebí jiřinám naprosto vyhovuje, a proto nám mohou dělat na podzim takovou radost.

Jak se jim u  nás daří, si budete moci prohlédnout v rámci výstavy na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 28. září od 10:15 hodin v Bílém sále. Vystoupí Pavlína Tichá – klavír, Adéla Mitášová – zpěv a ZUŠ Rožnov p. Radhoštěm – tanec. Pokud to nestihnete, nemusíte zoufat. Vystoupení se budou po celý den pravidelně opakovat.

Spousta druhů jiřin, které rozzáří historické interiéry zámku, dodá Josef Chlebiš z Hlučína. Aranžovat bude naše oblíbená spolupracovnice Alena Hegarová z květinářství v Lešné.

V rámci výstavy si můžete projít všechny návštěvnické prostory zámku. V 1. patře narazíte i na koutek s připomínkou narozenin paní spisovatelky Marie von Ebner-Eschenbach, ve kterém můžete posedět a prolistovat její knihy.