Představení nové publikace "Dílo a jeho předobraz", realizované ke 120. výročí založení Moravské gobelínové manufaktury (1898), se koná ve středu 2. května od 17 hodin v Mramorovém sále vsetínského zámku. Přednáší ředitel Moravské gobelínové manufaktury, akademický malíř J. T. Strýček (restaurátorské práce) a historičky umění Muzea regionu Valašsko K. Valoušková (gobelíny) a O. Méhešová (koberce).

V závěru loňského roku vydala Moravská gobelínová manufaktura ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko rozsáhlou monografii, která je věnována problematice přepisu výtvarného díla do textilního média. Publikace komplexně zpracovává dosavadní historii unikátní textilní dílny a postihuje jak tvorbu gobelínů a tapiserií, tak i výrobu koberců a restaurátorskou činnost.

Pásmu přednášek ve vsetínském muzeu předchází setkání příznivců Moravské gobelínové manufaktury ve čtvrtek 26. dubna v 18 hodin ve Schlattauerově kavárně ve Valašském Meziříčí, kde je J. T. Strýček seznámí s posledními 25 lety existence obnovené dílny. Během pořadu bude jedinečná možnost zakoupit si novou publikaci "Dílo a jeho předobraz" i se signaturou Rudolfa Schlattauera – zakladatele dílen.