Předmětem zakázky je údržba zámeckého parku v Lešné u Valašského Meziříčí na rok 2022.

 

Trávníky – udržovací péče

Obecné podmínky udržovací péče o trávníky definuje ČSN 83 9051:

  • Práce s trávníky a plochami lučního charakteru – všeobecně: Požadavky, způsob, rozsah a termíny prací se řídí zejména plánovaným cílem vegetační úpravy, podmínkami stanoviště, vývojovým stadiem a stupněm využívání.
  • Zkoušky - kontrolní zkoušky: Práce spojené s rozvojovou a udržovací péčí se kontrolují na shodu s ustanoveními této normy vizuálně, v reprezentativním rozsahu, na konci vegetačního období. Pokud se tyto činnosti nedají ke konci vegetačního období jednoznačně ověřit, provádí se vizuální kontrola vždy po provedení určitého opatření, např. po pokosení trávníku nebo v době trvání jeho účinků, např. v boji proti škůdcům.

Pravidla pro kosení trávníky definuje ČSN 83 9051:

  • Práce s trávníky a plochami lučního charakteru – kosení: Druh sekačky je nutno volit podle cíle práce. U často kosených trávníků se smí používat pouze sekačky s hladce stříhajícím žacím ústrojím.
  • Práce s trávníky a plochami lučního charakteru – kosení: U krajinných trávníků (extenzívních) závisí nakládání s pokosenou hmotou od požadavků na aktuální způsob jejího využití (viz ČSN 83 9031). Pokud nejsou stanovena žádná pravidla, je nutno pokosenou hmotu o délce větší než 10 cm odstranit.
  • Práce s trávníky a plochami lučního charakteru – odpad: Odpad (např. papír, sklo, plasty) je nutno odstraňovat.

 

Květinové záhony

Základní východiska pro rozvojovou a udržovací péči definuje ČSN 83 9051:

  • Kypření půdy s odstraňováním nežádoucích rostlin: Hloubka kypření má být ve výsadbách dřevin 3 cm a v plochách trvalek 2 cm. Přitom je nutno oddělit nadzemní části nežádoucích rostlin, které smí zůstat na ploše. (NÁRODNÍ POZNÁMKA: Ponechání nežádoucích rostlin na ploše je účelné jen tehdy, jsou-li odstraňovány před rozkvětem.)
  • Řez rostlin – Všeobecně: U okrasných trvalek, záhonových růží a letniček je nutno začišťovat, popřípadě odstřihovat odkvetlé a odumřelé části rostlin.
  • Hnojení: Má-li se hnojit, dávky hnojiv je třeba omezit na nezbytnou míru v souladu se stanovištěm a pěstebním cílem. Dávkování živin se má určovat na základě stanovení obsahu živin v půdě.

 

Dřeviny

ČSN 83 9051- Práce ve výsadbách:

  • Kypření půdy s odstraňováním nežádoucích rostlin: Hloubka kypření má být ve výsadbách dřevin 3 cm a v plochách trvalek 2 cm. Přitom je nutno oddělit nadzemní části nežádoucích rostlin, které smí zůstat na ploše.(NÁRODNÍ POZNÁMKA: Ponechání nežádoucích rostlin na ploše je účelné jen tehdy, jsou-li odstraňovány před rozkvětem.)
  • Vyžínání ploch osázených dřevinami a výsadbových mís: Výška seče má být 6 cm až 10 cm. Posečená hmota smí být ponechána na ploše jako mulčovací materiál.
  • Řez rostlin - Zmlazování, prosvětlování a úplné sesazování dřevin: Zmlazování a prosvětlování se má provádět tak, aby zůstal zachován přirozený tvar dřeviny, popřípadě se jej opět brzy dosáhlo.
  • Řez rostlin - Zmlazování, prosvětlování a úplné sesazování dřevin: Úplné sesazení má být co možná nejhlubší. Výška ponechané části stonků nemá přesáhnout 20 cm.

 

Standardy udržovací péče

Standardy udržovací péče jsou popisem kvalitativních (popř. kvantitativních) vlastností vegetačních prvků, kterých je nutno dosáhnout realizací udržovací péče. Udržovací péče je zajišťována souborem technologií.

 

Vegetační prvek

Počet m.j.

vymezení standardu

Zapojené skupiny keřů a azalek

3 348 m2

pravidelný udržovací řez-odstranění suchých částí a mechanicky poškozených či napadených, celoroční čistota skupin - odstranění běžného odpadu s odvozem, bezplevelný stav, tak aby nedošlo k zakvetení plevelů, skupiny nesmí obsahovat nálety dřevin

Záhony letniček, trvalek a růží

110 m2

celoroční bezplevelný stav, nakvétání rostlin musí odpovídat typickým vlastnostem konkrétních druhů, pravidelné zálivky.

Trávník parkový

(zbývající část plochy před

zámkem, plochy u zámku a

hlavního vstupu)

14 431 m2 (pouze vyjmenovaný prostor)

četnost sečí tak, aby výška trávníků nepřesáhla 20 cm, součásti je také odstranění běžného odpadu a odvozem, obsečení stromků a keřů, z toho první a poslední seč se sběrem listí, před první sečí rozhrnutí krtin, průběžný sběr spadlých větví z trávníkových ploch, celková čistota travnatých ploch po celý rok, provedení obsečení keřových skupin, stromů, laviček a ostatního mobiliáře – předpokládaný počet sečí – 8 až 10x (zejména v horní části parteru – před zámkem)

Trávník luční kvetoucí

(ostatní plochy mimo parkový

trávník a luční plochy)

32 622 m2

četnost sečí tak, aby výška trávníku nepřesáhla 60-80 cm, součásti je také odstranění běžného odpadu a odvozem, obsečení stromků a keřů, poslední seč se sběrem listí, před první sečí rozhrnutí krtin, průběžný sběr spadlých větví z trávníkových ploch, celková čistota travnatých ploch po celý rok, provedení obsečení keřových skupin, stromů, laviček a ostatního mobiliáře, první seč je zpožděna proti ostatním plochám do odkvětu kopretin, přičemž počátek sečení je nutno situovat od skupin azalek, aby bylo dosaženo efektu pro kvetení – předpokládaný počet sečí 2-3x a to v měsíci červnu, srpnu a dle potřeby v říjnu

Trávník luční kvetoucí - nádrže

890 m2

četnost sečí tak, aby výška trávníku nepřesáhla 40 cm, součásti je také odstranění běžného odpadu a odvozem, předpokládaný počet sečí 1-2x, nesmí být sečeno v termínu 15. 6. – 30. 8. kdy se zde vyskytuje celoevropsky chráněný druh modráska bahenního

Trávníky podél cest

4 254 m2

první seč na počátku návštěvní sezony jakmile výška trávníku přesáhne 20 cm, cca 1m šířky podél všech cest, předpokládaný počet sečí – 10x, dále pak v režimu jednotlivých typů trávníku

Bylinné (keřové) podrosty ve skupinách

19 155 m2

stav bez rozvoje nárostů a buření, prostý odpadků, technologie údržby – vyžnutí a odstranění rostlinných zbytků – předpokládaná intenzita 1-2x

Solitérní keře

45 ks

pravidelný udržovací řez-u kvetoucích keřů podpora plného a pravidelného kvetení, striktně bez vrůstajících náletů dřevin

Luční plochy

dle výkresu (mapa luk)

Seč 1x ročně, v měsíci září. Usušení a odvoz posečené trávy.

 

 

Ochrana přírody

V parku se vyskytují tyto ohrožené druhy rostlin:

Galanthus nivalis (sněženka podsněžník) – nepůvodní, uměle vysazeno

Leucojum vernum (bledule jarní) – nepůvodní, uměle vysazeno

Scilla kladnii (ladoňka karpatská) – nepůvodní, uměle vysazeno

Cephalanthera damasonium (okrotice bílá) – pouze ojedinělý výskyt, v roce 2009 pět kvetoucích rostlin

 

Během prací v parku je nutno přizpůsobit technologii údržby jejich životnímu cyklu a respektovat jejich nároky na prostředí.

Klasifikace předmětu řízení (CPV):

77300000-3 - Zahradnické služby

 

Výzva k podání nabídky zadávacích podmínek veřejné zakázky

Přílohy výzvy a zadávací dokumentace veřejné zakázky

 

Zpracovanou veřejnou zakázku dle podmínek výzvy doručte nejpozději do 4. 5. 2022 do 10:00 do sídla muzea regionu Valašsko na zámek Vsetín (Horní náměstí 2, Vsetín 755 01).

Zadavatel neumožňuje prohlídku místa budoucího plnění, protože se jedná o veřejně přístupný prostor. Kontaktní osobou pro dotazy je Ing. Jan Marek, vedoucí provozního oddělení, e-mail: marek@muzeumvalassko.cz, telefon: 604 604 872.

 

Příjem nabídek do veřejné zakázky byl ukončen.

Veřejná zakázka byla zadána.