Jedinečné vesmírné divadlo, kdy Měsíc vstoupí do prostoru mezi Slunce a Zemi, se odehraje v úterý 25. října na naši obloze. Zájemci ho budou moci sledovat v rámci mimořádného pozorování, které proběhne od 11:00 do 13:30 hodin na Hvězdárně Vsetín. Pořádající Muzeum regionu Valašsko ale upozorňuje, že pokud bude zataženo, akce se ruší.

Zatmění Slunce na Vsetíně proběhne od 11:14 do 13:29 hodin. Maximální fáze, při které dojde k zakrytí 34 procent slunečního kotouče, nastane ve 12:21 hodin. Účastníci programu na vsetínské hvězdárně si ho budou moci prohlédnout speciálními dalekohledy. „Pozorovat budeme i sluneční skvrny a další projevy sluneční aktivity. Vše Vám doplníme odborným výkladem,“ informoval odborný pracovník hvězdárny Pavel Svozil.

Viditelnost úkazu, který se bude opět opakovat až v březnu roku 2025, ještě může zhatit špatné počasí. V případě nevhodných pozorovacích podmínek, tedy při zatažené obloze, bude akce zrušena. „Doporučujeme sledovat Facebook Muzeum regionu Valašsko, kde najdete aktuální informaci, zda pozorování proběhne či nikoliv,“ sdělil Svozil.

Ten na závěr upozornil, že při pozorování Slunce (nejen) v průběhu zatmění je třeba vždy dbát na ochranu zraku. Přímý pohled na Slunce, zejména přes dalekohled, dokáže vážně poškodit zrak. „Proto se doporučuje Slunce sledovat speciálními brýlemi nebo přes filtry, jako například svářečská skla,“ řekl Svozil.