Kolem dvou set exponátů unikátních i běžných odrůd ovoce z valašských sadů a luk nabídne tradiční podzimní výstava, která proběhne od čtvrtku 10. do neděle 13. listopadu v Muzeu regionu Valašsko na zámku Vsetín. Třešničkou na dortu bude nedělní (13. listopadu, 14 hodin) přednáška známého odborníka Radoslava Vlka z Mendelovy univerzity Brno.

Výstava s názvem Krajové odrůdy ovoce na Valašsku proběhla konce října na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí a měla velký úspěch. Také na Vsetíně bude pro návštěvníky připravena bohatá škála jablek, hrušek a dalších druhů ovoce, které byly nebo aktuálně jsou typické pro náš region. Vzorky pro výstavu poskytli přední pěstitelé nejen z Valašska a k vidění budou běžné odrůdy i opravdové unikáty. „Máme tady například odrůdy jablek, jež se na Valašsku pěstovaly od 20. do 50. let minulého století. Nechybí ani dnes už málo vídané kdoule a další zajímavé druhy ovoce,“ nastínila kurátorka výstavy Ivana Spitzer Ostřanská (na snímku).

V neděli 13. listopadu od 14 hodin výstavu vyšperkuje přednáška předního českého odborníka Radoslava Vlka a jeho kolegů z Mendelovy univerzity Brno. „Čeká nás poutavé povídání a spousta zajímavostí o krajových odrůdách i ovocnářství na Valašsku jako celku. Pan Vlk byl u nás už loni a jeho přednáška měla velmi pozitivní ohlas. Všechny co nejsrdečněji zveme,“ vzkázala Ostřanská. Další podrobnosti o výstavě, akci i dalším programu Muzea regionu Valašsko najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz a Facebooku či Instagramu @muzeumregionuvalassko.