Na valašská strašidla, kouzelnou atmosféru dušiček a spoustu aktivit pro rodiny s dětmi láká akce s názvem Strašidelný zámek, která proběhne v pátek 25. a sobotu 26. října na zámku Lešná u Valašského Meziříčí.

Programy se strašidelnou tématikou se na zámku Lešná konají pravidelně každý rok na dušičky a dokázaly si získat velkou oblibu veřejnosti. Letos akce ponese název Strašidelný zámek. „Pro návštěvníky budou připraveny strašidelně vyzdobené interiéry, ve kterých se setkají s nadpřirozenými bytostmi jako vodník, světlo či slibka. Při prohlídce zazní tajemné historky a spousta zajímavostí spjatých právě s valašskými strašidly,“ vyjmenovává kurátorka akce Marie Válková z Muzea regionu Valašsko.

V průběhu prohlídky se seznámíte s tradicí dušiček a zároveň budete moci uctít památku někdejších majitelů hrabat Kinských. „Na prosbu hraběnky Kinské si návštěvníci rozsvítí dušičkové světýlko, které mohou zanést ke hrobce hrabat Kinských u kostela naproti zámku,“ vysvětlila Válková.

Součástí akce bude tvořivá dílna, kde si nejen děti, ale i dospělí mohou vyrobit vonný pytlíček s bylinkami proti zlým snům a můrám, originální lucerničku a jiné dušičkové dekorace. Nabyté znalosti o nadpřirozených bytostech pak prověří strašidelný kvíz. V pátek akce proběhne od 16 do 19 hod., v sobotu od 10 do 19 hodin. Vstupné: dospělí 80 Kč, senioři a studenti 50 Kč, děti 6-15 let 40 Kč.

Muzeum regionu Valašsko rovněž připravilo lektorský program pro školy s názvem O valašských strašidlech. Probíhat bude od 21. do 25. října. Děti se prostřednictvím hraného pohádkového příběhu seznámí s nadpřirozenými bytostmi z Valašska a také se dozví něco více o svátku zemřelých, tedy tzv. Dušičkách. Zájemci se mohou stále hlásit na tel. 734 420 009 nebo e-mailu zamek.lesna@muzeumvalassko.cz.