Unikátní fragment své historie odhalil v uplynulých dnech zámek Kinských ve Valašském Meziříčí. Odborní pracovníci Muzea regionu Valašsko, pod jehož správu objekt spadá, objevili část dřevěného vodovodu, který zbudoval před 115 lety poslední majitel z rodu Kinských – velký inovátor, populární starosta městečka Krásno i nespoutaný bonvián Rudolf Kinský.

Rok 2021 je pro zámek Kinských v mnoha ohledech výjimečným. Na podzim má být dokončena jeho rozsáhlá rekonstrukce, která kromě odstranění havarijního stavu budovy přinese i moderně pojatou stálou expozici a nové depozitáře pro uchování sbírkových předmětů. Letos v květnu také uplyne 100 let od úmrtí hraběte Rudolfa Kinského, jenž se nesmazatelně zapsal do historie zámku. I když nutno dodat, že nejen pozitivně.

S jeho osobou dorazil na malý rodinný zámek bouřlivý duch evropských metropolí spojený s rozhazovačným způsobem života, ale i spoustou inovací. Objekt přebudoval v sídlo s řadou moderních vymožeností jako elektrické osvětlení, systém vytápění i ohřevu vody z centrální kotelny a dokonce i vlastní vodovod. „Jeho pramen se nacházel v části nad Oborou. Pramenitá pitná voda byla přečerpávána do nedalekého rezervoáru, kde se průtokem přes štěrkové filtry vyčistila a potrubím tekla do zámku,“ doplnila historička Muzea regionu Valašsko Ivana Spitzer Ostřanská.

Právě vodovodu se týká zajímavý objev, který odhalila probíhající rekonstrukce zámku. Na sklonku loňského roku pracovníci muzea narazili na část původní dokumentace od Antonína Kunze z Hranic, jehož firma Rudolfovi vodovod od roku 1906 stavěla „na klíč“. „Po jejím prostudování jsme potrubí objevili a se souhlasem současného majitele pozemku, Města Valašské Meziříčí, náš archeolog Samuel Španihel jeho malý kousek odborně vyzvedl ze země. Tento fragment po očištění a konzervaci rozšíří nepočetnou řadu sbírkových předmětů, které připomínají nespoutanou osobnost hrabětě Rudolfa Kinského,“ sdělila Ostřanská. Jak doplnila, odpadní vodu ze zámku odváděl kanál, který se po ztrátě své původní funkce stal základem oblíbených historek o tajných chodbách vedoucích ze zámecké budovy. Na šachtu vyskládanou cihlami z hrachovecké cihlárny narazila v uplynulých dnech firma provádějící údržbu zeleně v parku, když se pod jedním ze strojů propadla zem u Jurkovičova altánu. 

Rodina Kinských si ale komfort modernizovaného zámku příliš dlouho neužila. Kvůli dluhům z Rudolfova bouřlivého života skončil objekt roku 1913 v dražbě a Kinští po 98 letech odešli z Valašského Meziříčí. Další podrobnosti k tématu najdete ZDE.