Kouzlem blížících se Vánoc ožije od soboty 26. listopadu dění na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. V památce pod správou Muzea regionu Valašsko začíná výstava Vánoce na zámku a stejný den od 13 do 16 hodin proběhne i první ze čtveřice oblíbených výtvarných dílen s názvem Vůně zámeckého adventu.

Zámek Lešná u Meziříčí je momentálně uzavřen veřejnosti, aby se mohl připravit na adventní finiš letošního roku. Vše vypukne v sobotu 26. listopadu, kdy bude zahájena výstava Vánoce na zámku. Historické komnaty ovládne kouzelná adventní atmosféra a třpytivá krása tisíců ručně vyráběných skleněných baněk ze vsetínské Irisy. „Letošní vánoční výzdobu ovládnou stříbřité a pastelové tóny, dekory geometricky kontrastní i ornamenty pavučinkově jemné. Novinkou tohoto roku bude strom ozdobený stříbrnými a modrými ptáčky, vkomponovaný do modravého příšeří lovecké haly a záplava krajkových baněk v závěru expozice,“ nastínila kurátorka výstavy Kamila Valoušková z Muzea regionu Valašsko.

V sobotu 26. listopadu startuje na zámku Lešná u Meziříčí i čtyřdílný seriál oblíbených výtvarných dílen. Letos nese název Vůně zámeckého adventu a jako obvykle nabídne možnost vyrobit si vlastní vánoční ozdoby a dekorace. Dílny budou probíhat každou sobotu až do 17. prosince, vždy od 13 do 16 hodin. Program: 26. listopadu – výroba adventních věnců, 3. prosince – zdobení vánočních svící, 10. prosince – zdobení baněk z Irisy, 17. prosince – pečení tradičního vánočního pečiva. „Dozvíte se také, jaká bývala tradiční štědrovečerní hostina zámeckých pánů a lidí v podzámčí. Společně nahlédneme i do historie vánočních zvyků a příběhů svatých spojených s adventním obdobím. To vše za doprovodu poklidných tónů klavíru v podání žákyň 9. třídy Základní školy v Lešné,“ doplnila jedna z kurátorek výtvarných dílen Eva Friedelová.

Na advent do zámku Lešná u Valašského Meziříčí pozvala i Zuzana Fišerová, radní pro oblast kultury a školství Zlínského kraje, který je majitelem zámku a zřizovatelem Muzea regionu Valašsko. „Adventní čas s očekáváním blížících se Vánoc patří k nejkrásnějším obdobím roku. Zkusme trochu zpomalit a přijít na zámek Lešná u Valašského Meziříčí nasát trochu z té kouzelné atmosféry. V dnešní složité době to jistě přijde dvakrát vhod,“ vzkázala Zuzana Fišerová.

Další podrobnosti najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz a Facebooku nebo Instagramu @muzeumregionuvalassko.