Valašsko po třech letech zažívá opravdovou zimu s dostatkem sněhu a teplotami hluboko pod bodem mrazu. V pondělí 15. února naměřili meteorologové Muzea regionu Valašsko na Hvězdárně Vsetín -23,5 °C, což je druhá nejnižší teplota v letošním roce. Během následujících dnů už se má postupně oteplovat.

Nebýt tvrdých protikoronavirových opatření, mohli si milovníci zimních sportů v únoru na Valašsku užívat podmínek, jaké tady dlouho nebyly. Teploty vzduchu se drží po celý den pod bodem mrazu a sněhu je dost i v nižších polohách. Přístroje meteostanice ČHMÚ na vsetínské hvězdárně naměřily nejvyšší sněhovou pokrývku na Valentýna v neděli 14. února, a to 17 cm. Oproti rekordu z 12. února roku 2006, kdy na Vsetíně napadlo 87 cm sněhu a propadaly se střechy supermarketů a tělocvičen, je to sice málo, na všelijaké zimní radovánky to ale bohatě stačí.

Největší mráz tohoto měsíce přišel v pondělí 15. února. Oficiální hodnota udávaná ve 2 metrech nad zemí byla -19,1 °C, v 5 cm při zemi přístroje naměřili dokonce -23,5 °C. „Je to druhá nejnižší hodnota letošní zimy, 18. ledna jsme tu měli ještě o 1,7 stupně chladněji,“ uvedl odborný pracovník hvězdárny Pavel Svozil. Vůbec největší mráz za 65 let zdejšího měření zaznamenaly přístroje 7. ledna 1985, kdy bylo ve 2 m nad zemí -29,5 °C.

Podle meteorologických předpovědí se bude během tohoto týdne postupně oteplovat a denní teploty se opět dostanou do kladných hodnot. Další podrobnosti o počasí na Vsetíně najdete na muzejním portálu www.pocasivsetin.cz.