Jedinečnou možnost prohlédnout si zblízka některé druhy sov a dozvědět se spoustu zajímavostí z jejich života budou mít návštěvníci akce Soví noc, která se uskuteční ve čtvrtek 12. března 2020 od 18 hod. na zámku Lešná u Val. Meziříčí.

Úspěšná akce Muzea regionu Valašsko a ornitologů ze stanice ORNIS Přerov dříve probíhala v meziříčském zámku Kinských. Ten je ale dlouhodobě uzavřen z důvodu rekonstrukce, proto se loni stěhovala do zámku v Lešné u Val. Meziříčí. Zdejší premiéra dopadla na výbornou, a tak se bude oblíbené setkání se sovami opakovat i letos. „Čeká vás zajímavé povídání pracovníků ORNIS Přerov Martina Vymazala a Martiny Hrazdirové, kteří vám představí všechny druhy sov žijící na našem území. Chybět nebudou ani ukázky dermoplastických preparátů a živých exemplářů,“ uvedla koordinátorka akce Květoslava Zemanová z Muzea regionu Valašsko. Po setmění se všichni přesunou do zámeckého parku, kde se organizátoři pokusí nalákat na zvukový záznam sovy z okolí. „Využijeme toho, že v tomto předjarním období hledají své partnery. V loňském roce jsme byli velmi úspěšní a já pevně doufám, že se nám to podaří i letos. Je to úžasný zážitek, přijďte se přesvědčit sami,“ pozvala Zemanová.

Ten, kdo nestihne Soví noc v zámku Lešná, bude mít ještě jednu příležitost v rámci Sovího odpoledne, které se chystá v neděli 22. března od 14 do 16 hod. na zámku ve Vsetíně. Přednášet bude ornitolog muzea Zdeněk Tyller spolu s Kamilou Křupalovou a stejně jako v Lešné si budete moci prohlédnout i živé exempláře sov. Více ZDE