Teploty výrazně pod bodem mrazu provázely první jarní dny v našem regionu. V sobotu 20. března naměřili meteorologové Muzea regionu Valašsko na Hvězdárně Vsetín mínus 5,9 °C, druhý den dokonce minimální hodnota klesla až na mínus 10,8 °C, a vyrovnala tak dosavadní rekord pro tento den z roku 2005.

Spousta lidí má první jarní den spjatý s datem 21. března, to už je však minulostí. Pro nás bude až do roku 2047 začínat jaro 20. března. Může za to fakt, že běžný kalendářní rok trvá 365 dní, zatímco Země oběhne kolem Slunce přesně za 365 dní, 5 hodin a 49 minut. O onen přebytek se každý následující rok opožďuje okamžik jarní rovnodennosti. Přestupný rok to pak částečně vyrovnává, ale i tak zůstává z dlouhodobého hlediska rozdíl několika minut. „V roce 2048 bude první jarní den vycházet dokonce na 19. březen,“ uvedl odborný pracovník Hvězdárny Vsetín Pavel Svozil (na snímku). Vzhledem k 400letému cyklu v našem kalendáři se začátek jara v budoucnosti vrátí opět na 21. března. Zažijí ho však až naši potomci v roce 2102.

Letos tedy začalo jaro v sobotu 20. března, v čase 10:37 hodin. Podle teplot to ale příliš nevypadalo. První jarní den zaznamenala stanice ČHMÚ na Hvězdárně Vsetín minimální teplotu mínus 5,9°C. To je ještě, dá se říct, normál. V neděli 21. března ale klesla rtuť teploměru na mínus 10,8 °C, což je vyrovnání dosavadního rekordu z roku 2005. Jen pro srovnání, loni bylo 20. března plus 4,6 °C a druhý den plus 1,4 °C. V následujících dnech už by se ale mělo postupně oteplovat. Více o počasí na Vsetíně se dozvíte na portálu Muzea regionu Valašsko www.pocasivsetin.cz.