Už 65 let sbírá data o počasí pro ČHMÚ meteorologická stanice na Hvězdárně Vsetín. Loňský rok se do statistik objektu, který spadá pod správu Muzea regionu Valašsko, zapsal jako teplotně nadprůměrný a na srážky velmi bohatý. Naštěstí však bez extrémů.

Loňský srážkový úhrn na Vsetíně poprvé od roku 2010 překonal hranici jednoho metru. Hodnota 1033,9 mm znamená 128 % dlouhodobého průměru a zároveň i páté nejvyšší číslo za 65 let, co stanice ČHMÚ v areálu zdejší hvězdárny funguje. Absolutním rekordmanem stále zůstává „povodňový“ rok 1997 s úhrnem 1159,3 mm.

Na srážky nejbohatším měsícem byl říjen, kdy tady spadlo 193,6 mm, tedy 334 % dlouhodobého průměru. „Jednalo se o druhý nejdeštivější říjen v historii měření, roku 1930 byl úhrn 204,2 mm. Nejsušším měsícem loňského roku byl naopak s pouhými 11,9 mm srážek duben,“ doplnil odborný pracovník vsetínské hvězdárny Pavel Svozil. Deště či mrholení si lidé na Vsetíně užili dost, zato sníh padal jen minimálně. „Při jediném vydatnějším sněžení napadlo v noci z 27. na 28. února 14 centimetrů. Sníh však dlouho nevydržel a během dvou dnů roztál,“ uvedl Svozil.

Rok 2020 na Vsetíně byl stejně jako všechny v uplynulé dekádě teplotně nadprůměrný (8,9 °C). „Nejvyšší teplotu 30,8 °C jsme naměřili 28. července. Nejteplejším měsícem roku se stal srpen s průměrnou teplotou 18,2 °C,“ sdělil Svozil. Titul nejchladnějšího měsíce získal leden (průměr 0,1 °C), ale jinak byly všechny zimní měsíce velmi teplé. Únor (3,7 °C) dokonce překonal dlouholetý průměr o 4,6 °C a stal se čtvrtým nejteplejším únorem v historii měření na hvězdárně. Zdejší přístroje dokonce za celý loňský rok nezaznamenaly ani jednou teplotu pod -10 °C (ve 2 m nad zemí). „Oteplení posledních let se projevuje nejen tropickým horkem v létě, ale i zvýšením teplot v zimě,“ poznamenal Svozil.

Co se týká bouřek, byla loňská sezona na Vsetíně velmi slabá. Stanice na hvězdárně jich zaznamenala pouhých 37 a většinou byly jen slabé. Počítadlo blesků zachytilo nad městem a jeho blízkým okolím jen přibližně 400 výbojů. Nejprudší vítr roku dosáhl v nárazech rychlosti 20,4 m/s neboli 73,4 km/h, tedy takřka síly vichřice. „Počasí na Vsetíně se zkrátka loni obešlo bez rekordů či nějakých extrémů, což je dobře, protože v meteorologii rekordy a extrémy většinou znamenají velké problémy,“ uzavřel Pavel Svozil. Více o počasí na Vsetíně najdete na muzejním portálu Počasí na Vsetíně ZDE.