Významným mezinárodním počinem v oblasti výzkumu šíření klíšťat a s nimi spojených onemocnění prostřednictvím ptáků se může pochlubit ornitolog Muzea regionu Valašsko Zdeněk Tyller (na snímku). Vědecká studie, na které spolupracoval s kolegy z 11 zemí Evropy, získala ocenění nejcitovanější práce v prestižním časopisu Molecular Ecology za rok 2020 a 2021.

Na studii s poněkud krkolomným názvem „Hostitelská disperze formuje populační strukturu bakteriálního patogenu klíšťat“ se podílelo celkem 42 vědců. Byla publikována v únoru 2020 a vzbudila velký ohlas odborné veřejnosti. „K dnešnímu dni má v databázi ResearchGate 32 citací a 444 přečtení, na Google Scholar pak 39 citací. Ve vědeckém světe jde rozhodně o velký úspěch. Já osobně to vnímám také jako odměnu za dlouholeté úsilí i motivaci k dalším výzkumu,“ svěřil Zdeněk Tyller.

Odborný pracovník Muzea regionu Valašsko se do studie zapojil ještě jako vědecký pracovník Univerzity Palackého v Olomouci, kde v letech 2013–2015 pomáhal s odchytem kosů černých doktorandu Josefu Heriánovi. „Do nárazových sítí se kromě kosů chytali i další opeření obyvatelé parků jako drozdi, sýkory, červenky a další. Když jsme na některém z nich našli klíště, odebrali jsme ho pinzetou do zkumavky s lihem, popsali a pak odeslali do laboratoře v portugalském Národním institutu zdraví Doutor Ricardo Jorge. Tady pak probíhaly analýzy na přítomnost patogenů v odebraných klíšťatech,“ přiblížil Tyller.

Výzkum probíhal v České republice, Estonsku, Finsku, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Portugalsku, Řecku, Slovinsku a Švédsku. Vědci odebrali z 843 ptačích jedinců (28 druhů) celkem 2308 klíšťat, zajímali se hlavně o bakterii Borrelia burgdorferi sensu lato způsobující takzvanou Lymskou boreliózu. „Díky tomu, že jsme pokryli celou Evropu od jihu k severu, bylo možno usuzovat i na geografické škále, kam až ptáci mohou šířit nejen samotná klíšťata, ale i borrelie v nich přítomné. Ukázalo se, které typy borrelií se kde v Evropě vyskytují, u kterých ptáků, v jaké míře, a jak často jsou jimi klíšťata na ptácích infikována,“ vysvětlil Tyller. Ohlas studie jasně ukazuje, že její výsledky mají velký význam pro celou společnost.

Ostatně Zdeněk Tyller na ně navazuje i ve svém aktuálním výzkumu, na kterém pracuje od loňského roku spolu s pracovníkem Univerzity Palackého a Vlastivědného muzea v Olomouci Peterem Adamíkem. „Na území České republiky a Slovenska odchytáváme hlavně ptáky vracející se z Afriky a na nich zjišťujeme, zda si nenesou ze svého zimoviště klíšťata s dalšími typy borrelií a jinými patogeny, které by tu potencionálně s rostoucí teplotou klimatu mohli začít přežívat a hledat si nové hostitele,“ nastínil zoolog Muzea regionu Valašsko.