Koncem června odstartovala další část rozsáhlé rekonstrukce zámku Vsetín. Práce probíhají bez omezení provozu a dokončeny mají být do listopadu letošního roku. Náklady dosáhnou zhruba 11 milionů korun. Akci financuje Zlínský kraj, jenž je zřizovatelem Muzea regionu Valašsko.

Objekt patřící pod správu Muzea regionu Valašsko prochází postupnou rekonstrukcí už od roku 2014. První etapa si vyžádala zhruba 35 milionů korun a kromě řady stavebních úprav zajistila i zbudování nových depozitářů, stálou expozici nebo výstavní a edukační prostory.

Druhá etapa začala loňskou repasí oken. Všech 108 oken obvodového pláště dostalo moderní izolační dvojsklo, které lépe brání úniku tepla a snižuje propustnost UV záření. „Modernizace oken stála 3,64 milionu korun. Čtyřicet procent pokryla evropská dotace z Operačního programu Životní prostředí, zbylých šedesát procent uhradil zřizovatel objektu Zlínský kraj,“ uvedl ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Další fáze druhé etapy přichází na řadu letos. Od konce června pracuje stavební firma na rekonstrukci zámecké zdi. „Nejprve byla odstraněna stará omítka, následovaly vysprávky kamenné i cihlové části, instalace systému elektroosmózy a nyní se zeď opět omítá. Nakonec přijde na řadu ještě finální nátěr, jenž bude barevně totožný s tím na zámecké věži,“ přiblížil Tomáš Vitásek. V těchto dnech začíná oprava obou vchodů do objektu. Před tím hlavním vyroste i nové pískovcové schodiště s bočními nájezdy z žulových kostek. Restaurátor u obou opraví původní pískovcové sloupy.

Tuto fázi druhé etapy uzavírá instalace zhášecího systému v zámecké věži, jenž bude zajímavý tím, že nepoužívá vodu, ale vodní mlhu. „Ta při požáru omezí plameny požáru a umožní bezpečně evakuovat návštěvníky, než dorazí hasiči. Na druhou stranu v případě planého poplachu nedojde ke zbytečnému vytopení celé zámecké věže a poškození dalších historicky cenných částí zámku,“ vysvětlil zástupce ředitele muzea Jan Marek.