Velmi dobré podmínky pro pozorování Marsu hlásí v těchto dnech Hvězdárna Vsetín. „Rudá“ nebo též „červená“ planeta se totiž po dvou letech opět výrazně přiblížila k Zemi a navíc se dostane do tzv. opozice se Sluncem. Pozorování přímo na hvězdárně bohužel momentálně není možné kvůli celostátním opatřením proti šíření koronaviru.

Mars se v úterý 6. října přiblížil k Zemi na 62,1 milionu kilometrů (tj. 0,42 astronomické jednotky), což je třetí nejnižší vzdálenost od roku 1971. Podobně blízko k nám bude opět až za 15 let. „Ideální podmínky k jeho pozorování nastanou v následujících dnech. V noci na středu 14. října totiž projde opozicí se Sluncem (jedno těleso zapadá, zatímco druhé vychází – pozn. autora) a na obloze tedy bude vidět po celou noc,“ uvedl Pavel Svozil z Hvězdárny Vsetín, která patří pod správu Muzea regionu Valašsko.

Mars můžeme v tomto období pozorovat jako nápadný, velmi jasný bod na noční obloze zbarvený do oranžova. Už ve středně velkých dalekohledech lze na jeho povrchu spatřit některý z albedových útvarů, jako je polární čepička nebo tmavá oblast zvaná Syrtis Major.

Kdy si ho budou moci lidé prohlédnout prostřednictvím dalekohledů na vsetínské hvězdárně, je zatím nejasné. Objekt patřící pod správu Muzea regionu Valašsko totiž zasáhlo hromadné uzavření zařízení zaměřených na kulturu a volnočasové aktivity. Opatření zatím platí od pondělí 12. října do neděle 25. října. Nejbližším termínem by tedy mohlo být pravidelné večerní pozorování v pátek 30. října od 19 do 21 hodin. Jestli se ale bude moci uskutečnit, je momentálně nejasné. „Mars bude viditelný ještě několik měsíců, ale vzhledem k jeho vzdalování od Země bude na obloze postupně slábnout,“ doplnil Svozil.

Letošní podzim je celkově příznivý na sledování planet Sluneční soustavy. „Již krátce po setmění lze nad jižním horizontem spatřit Jupiter se Saturnem, na ranní obloze září na východě Venuše a po celou noc je nyní viditelný Mars, který v těchto dnech dosahuje maxima své jasnosti,“ doplnil Svozil.