Štítíte se netopýrů? V tom případě zkuste navštívit některou z přednášek zoologa Zdeňka Tyllera, které chystá na závěr prázdnin Muzeum regionu Valašsko, a možná změníte názor. První proběhne v úterý 30. srpna na zámku Vsetín, druhá ve středu 31. srpna v Lešné u Valašského Meziříčí. Začátek je vždy v 19 hodin.
Netopýra by si asi za domácího mazlíčka vybral jen málokdo. Vypadá jako myš s křídly, vydává odpudivý pisklavý zvuk a panují o něm zvěsti, že saje lidskou krev. Při bližším setkání ale zjistíte, že jde o vcelku roztomilé a z hlediska fungování přírody velmi důležité zvíře. Má taky řadu zajímavých specifik. Je to jediný druh savce, který dokáže aktivně létat. Navíc se umí skvěle orientovat i v naprosté tmě díky schopnosti echolokace. „Ústy nebo nosem vydává zvuk, který se po střetu s překážkou vrací zpět k jeho sluchovým smyslům,“ uvedl zoolog Muzea regionu Valašsko Zdeněk Tyller.
O tom a mnohem další se dozvíte v rámci poutavé muzejní přednášky Netopýří noc na zámcích Vsetín (30. srpna) a Lešná u Valašského Meziříčí (31. srpen). V obou případech je začátek od 19 hodin. „Nejdříve si popovídáme o životě netopýrů a poté se vydáme na krátkou procházku za jedinci žijícími v okolí zámků,“ přiblížil Tyller. Podrobnosti najdete ZDE nebo Facebooku a Instagramu @muzeumregionuvalassko.