První z trojice oblíbených velikonočních programů Muzea regionu Valašsko proběhne v neděli 26. března na zámku Vsetín. Návštěvníci se mohou těšit na pestrou mozaiku tradic, řemesel, tvoření, folklorních vystoupení a zábavných aktivit pro děti i dospělé. Další dvě akce s velikonoční tématikou budou následovat první dubnový víkend na zámcích Kinských ve Valašském Meziříčí a Lešné u Valašského Meziříčí.
Velikonoce na zámku Vsetín budou probíhat v tradičním čase od 14 do 17 hodin. Návštěvníky čeká zdobení kraslic různými technikami, pletení tatarů, ukázky lidových zvyků, velikonoční jarmark i tematicky zaměřené výtvarné dílny. Chybět nebude bohaté folklorní pásmo, které letos obstará soubor Valášek z Horní Lidče v doprovodu dětské cimbálové muziky Kopica. A to včetně závěrečného vynášení Mařeny doplněného i o přinášení májíčku.
Velikonoční pečivo zvané jidášky letos napečou studentky SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín. K dostání budou i další tradiční dobroty.
Organizátoři jako obvykle nezapomněli ani na děti. „Mohou se těšit na velikonoční pátračku, oblíbená živá zvířátka nebo nově otevřenou výstavu stavebnice CHEVA, jejíž součástí je i skvěle vybavená herna. Malým i velkým účastníkům akce budou v rámci jednoho vstupného zpřístupněný také všechny expozice, výstavy a další návštěvnické prostory, včetně vyhlídky ve věži a Templářského sklípku,“ doplnila kurátorka akce Lenka Šemorová.
Zkrátka a dobře, Velikonoce na zámku nabídnou zážitek pro všechny generace. „Tímto bych chtěla všechny co nejsrdečněji pozvat. Přijďte si s námi připomenout tradice našich předků spojené s obdobím Velikonoc a užít si příjemné chvíle s rodinou či přáteli. Těšíme se na Vás,“ dodala Šemorová.
Pokud to nestihnete na Vsetín, nemusíte zoufat. V sobotu 1. dubna proběhne obdobná akce na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí a v neděli 2. dubna také na zámku Lešná u Valašského Meziříčí, kde první dubnový víkend zároveň startuje nová návštěvnická sezona.
Další podrobnosti najdete ZDE