140 let ve Valašském Meziříčí a 100 let na Vsetíně. Muzeum regionu Valašsko v letošním roce slaví dvojité jubileum a pro veřejnost v obou městech při té příležitosti připravuje zajímavé akce a výstavy.

Muzeum regionu Valašsko je pokračovatelem Vlastivědného ústavu Vsetín, který v roce 1964 sloučil pod svá křídla dříve samostatná muzea na Vsetíně a ve Valašském Meziříčí.

Historie toho valašskomeziříčského se začala psát 18. ledna 1884, kdy proběhla ustavující valná hromada Musejní společnosti. Po dlouhých letech stěhování našlo druhé nejstarší muzeum na Moravě v roce 1948 pevné místo na zámku Kinských, kde funguje dodnes. Do rodiny Muzea regionu Valašsko ve Valašském Meziříčí spadá i kostel Nejsv. Trojice.

Vsacké okresní muzeum na Vsetíně oficiálně vzniklo 14. února 1924. Postupně měnilo názvy i místa svého působení. Od sloučení s valašskomeziříčských muzeem v roce 1964 zakotvilo na zámku Vsetín. Nová instituce nesla název Vlastivědný ústav Vsetín, později Okresní vlastivědné muzeum Vsetín a od roku 2003, kdy přešla pod křídla Zlínského kraje, se jmenuje Muzeum regionu Valašsko. V roce 2005 se jeho součástí stála i dříve samostatná Hvězdárna Vsetín.

Díky této spletité historii si Muzeum regionu Valašsko v letošním roce připomíná hned dvoje kulatiny. Oslavy se odehrají na zámcích Vsetín a Kinských ve Valašském Meziříčí. „V obou objektech proběhne v sobotu 18. května Den otevřených dveří. Na zámku Vsetín odstartuje 24. března výstava Muzeum stoleté, na zámku Kinských 13. dubna výstava Všechno nejlepší! 140 let muzea,“ nastínil ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Muzeu už pogratulovala i radní pro kulturu a školství Zlínského kraje Zuzana Fišerová. „Muzeum regionu Valašsko toho dělá opravdu hodně a dělá to velmi dobře. Ať už se jedná o oblast péče o svěřené památky, sbírkotvornou činnost, edukaci žáků škol z regionu či pořádání nejrůznějších výstav a akcí pro veřejnost. Já mu přeji, aby se mu to nadále dařilo, a mohlo tak předávat odkaz našich předků současným i budoucím generacím,“ prohlásila Fišerová.

Více o historii obou muzeí a chystaném programu najdete na www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku a Instagramu @muzeumregionuvalassko.