Velkou slávu zažil ve čtvrtek 10. a pátek 11. března nově zrekonstruovaný zámek Kinských ve Valašském Meziříčí. Památka ve správě Muzea regionu Valašsko otevřela po třech letech brány veřejnosti a zájem lidí byl opravdu velký. Kdo to ještě nestihl, může přijít každý den kromě pondělí od 9 do 17 hod., čeká vás spousta poznání i atraktivní zábavy pro celou rodinu. A také oblíbené akce a programy.

Empírový zámek z poloviny 19. století prošel během rekonstrukce řadou větších i menších úprav, díky nimž se zdejší muzeum ještě více otevřelo veřejnosti. K hlavním lákadlům patří moderní stálá expozice Člověk v krajině, krajina v lidech, která díky svému pojetí zaujme odborníky i laiky. „Návštěvníci prochází jednotlivými místnostmi jako epochami dějin, od pravěku až po současnost. Život v jednotlivých obdobích přibližují projekce na zdech, které doplňují zajímavé instalace a exponáty ze sbírek muzea. Nechybí ani multimediální hry, při nichž se děti i dospělí pobaví a poučí zároveň,“ nastínil ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Kromě expozice čekají na návštěvníky tři nové výstavy, které jsou stejně jako činnost muzea, rozkročeny do několika oborů. Na přírodu je zaměřena výstava Nenechme se otrávit, ve které se dozvíte o nebezpečné fauně a flóře kolem nás. Výstava Jak se žilo na zámku se zase zabývá historií krásenského zámku a osudy jeho dávných šlechtických majitelů. Z oblasti výtvarného umění je pak výstava známého sochaře Jaroslava Koléška nazvaná Technofauna.

Pro děti jsou v zámku připraveny také dvě herny, a když se ratolesti budou bavit, mohou si rodiče na chvíli odpočinout třeba ve stylově laděné zámecké kavárně. Maminky s těmi nejmenšími dětmi mohou využít speciální místnosti s přebalovacím pultem a dalším potřebným zázemím. „K zásadním novinkám pak určitě patří i výtah, díky němuž se dostanou tělesně postižení a hůře se pohybující lidé do návštěvnických prostor v 1. patře,“ doplnil Vitásek.

Muzeum regionu Valašsko připravuje na zámku Kinských také tradiční akce pro veřejnost. Tou první bude oblíbené Sklářské kouzlení, které proběhne v sobotu 26. března od 10 do 18 hodin. „Ve spolupráci s místní sklářskou školou vás zasvětíme do tajů výroby skla, jeho broušení a dalších úprav, včetně výroby vitráží. Zájemci si budou moci namalovat ručně foukané skleněné vajíčko nebo sestavit skleněnou mozaiku. Představíme vám také práce studentů jednotlivých ateliérů sklářské školy. Chybět nebude hudba a občerstvení, pro nejmenší bude připravena i pátračka po skleněném pokladu,“ pozval vedoucí odborného oddělení muzea Lukáš Spitzer. Další velkou akcí budou Velikonoce na zámku, které se chystají na sobotu 9. dubna.

Bližší informace najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz a Facebooku či Instagramu @muzeumregionuvalassko.