Zajímavé zpestření čeká v neděli 6. června návštěvníky zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Pracovníci Muzea regionu Valašsko pro ně připravili pohádku o Jurovi Pacuchovi a jeho kominickém štěstí. Představení budou probíhat v historických interiérech každou půlhodinu od 12:00 do 18:00 hodin. Upozorňujeme, že zámecké komnaty budou dopoledne kvůli přípravám uzavřeny veřejnosti, odpoledne budou přístupny pouze účastníkům akce.

Představení, jehož hlavními protagonisty budou sami zaměstnanci muzea, je inspirováno dílem spisovatele Jaroslava Nečase (1913–1988). Rodák z Valašského Meziříčí tvořil poezii i prózu inspirovanou našim krajem. Kromě jiného sepsal i Valašské pohádky, jež byly poprvé vydány v roce 1948 i s krásnými ilustracemi Vojtěcha Kubašty.

Příběh o kominickém štěstí, lásce, píli i dobrém vychování se bude odehrávat v historických komnatách zámku. „Prozradíme pouze to, že tovaryš Jura Pacucha zde potká krásnou komtesu a kromě jiného jim hrozí i přepadení loupežníky. Jak to dopadne, to už ale budete muset zjistit sami,“ nastínila Kamila Valoušková z Muzea regionu Valašsko.

Aby nevznikaly skupinky nad rámec povolených omezení (10 osob najednou) a přitom se dostalo na co nejvíce zájemců, bude představení probíhat každou půlhodinu a zámek o hodinu prodlouží provozní dobu. Historické interiéry budou kvůli Dni s pohádkou po celý den uzavřeny běžným návštěvníkům. Ti si ale mohou prohlédnout zdejší nové výstavy, vyrazit na procházku zámeckým parkem s kvetoucími rododendrony a dalšími vzácnými rostlinami nebo vzít děti do environmetální herny.

Muzeum regionu Valašsko upozorňuje, že na základě nařízení vlády ČR musí výstavy a akce provázet opatření k zajištění zdraví účastníků a omezení šíření onemocnění COVID 19. Program může být změněn na základě aktuální epidemiologické situace. „Informace najdete na našich stránkách www.muzeumvalassko.cz. nebo Facebooku Muzeum regionu Valašsko,“ dodala Valoušková.