Ve středu 27. března 2019 zemřel ve věku 85 let Valerij Fjodorovič Bykovskij. O jeho úmrtí informovala ruská kosmická agentura Roskosmos.

Valerij Bykovskij byl jedním z prvních „Gagarinovských“ kosmonautů. Do oddílu kosmonautů byl vybrán 7. března 1960 ve věku 25 let, a to z 3461 uchazečů. Tento oddíl měl ze začátku 20 členů. Protože neměli na přípravu potřebné vybavení ani zázemí, byla v létě 1960 vyčleněna skupina 6 nejlepších pro urychlený výcvik. Po vyřazení Varlamova a Kartašova ze zdravotních důvodů byli ke Gagarinovi, Titovovi, Popovičovi a Nikolajevovi přidáni i Něljubov a Bykovskij. Po extrémním tréninku v lednu 1961 složili zkoušky a oficiálně se kvalifikovali na kosmonauty. Tři měsíce poté se jako první člověk do vesmíru dostal Jurij Gagarin.

Valerij Bykovskij byl 5. sovětským kosmonautem. Startoval 14. června 1963 v kosmické lodi Vostok 5. Tento start se neobešel bez průtahů a komplikací, Bykovskij je však přečkal se železnými nervy. Těsně poté následoval start Vostoku 6 s Valentinou Těreškovovou. Součástí jejich společné mise v programu Vostok byl nácvik přiblížení dvou kosmických lodí na různých oběžných drahách a navázání rádiového spojení. Let Valerije Bykovského byl pátý den předčasně ukončen kvůli silné sluneční aktivitě. Celkem obletěl Zemi 81 krát, přitom strávil ve vesmíru 118 hodin a 57 minut, což je dodnes rekordním nejdelším letem jediného kosmonauta. V letech 1965–69 prošel výcvikem k letu na Měsíc, který byl ale vedením Sovětského svazu zrušen po úspěšném přistání Američanů na Měsíci.

Bykovskij se do vesmíru dostal ještě dvakrát, v roce 1976 na palubě Sojuzu 22 a roku 1978 na Sojuzu 31. Celkově strávil ve vesmíru 20 dní 17 hodin a 48 minut.

Po smrti Valerije Bykovského jsou z dvacetičlenného „Gagarinovského“ oddílu živí už jen dva kosmonauti – Alexej Leonov a Boris Volynov.