Nejvíce sněhu v prosinci, velmi teplý leden, nejsilnější mráz v únoru a aprílové počasí v březnu. Tak vypadá stručný popis uplynulého zimního období na vsetínské meteorologické stanici Českého hydrometeorologického ústavu. Jako celek bylo toto období teplotně, ale i srážkově nadprůměrné.

Zima dorazila na Valašsko v polovině listopadu. Ráno 13. listopadu teplota vzduchu na Vsetíně poprvé klesla pod bod mrazu a dopoledne 18. listopadu se v ovzduší objevily první sněhové vločky. Tenká vrstvička napadaného sněhu ovšem během dvou dnů roztála.

Všichni milovníci pořádné zimy se dočkali v polovině prosince. Noční teploty klesly několikrát pod −12 °C a přitom více jak týden sněžilo. Nijak intenzivně, přesto ráno 17. prosince dosáhla výška sněhové pokrývky v areálu hvězdárny na prosinec velmi slušných 28 centimetrů. Vyšší vrstvu sněhu jsme tady v prosinci naposledy naměřili přibližně před 12 roky – 15. prosince 2010, kdy to bylo 36 centimetrů.

Na začátku nového roku bylo mimořádně teplo. Hned 1. ledna vystoupala teplota vzduchu až na 14,1 °C, čímž byl vyrovnán vsetínský rekord nejvyšší teploty naměřené v měsíci lednu, jehož bylo dosaženo 19. ledna 2014. A protože teplejší počasí pokračovalo i v dalších třech týdnech, lednová průměrná měsíční teplota 2,2 °C byla o 4 °C vyšší než třicetiletý normál. Letošní leden se tak zařadil na třetí místo mezi nejteplejšími ledny za 66 let existence současné meteorologické stanice pracující při hvězdárně. Teplejšími byly pouze ledny v roce 2007 s průměrnou teplotou 3,0 °C a v roce 1975 s průměrem 2,3 °C.

Teplý leden vystřídal chladnější únor a s ním i nejnižší teplota vzduchu naměřená během celé zimy, když ráno 7. února klesla na hodnotu −16,1 °C. Průměrná měsíční teplota 0,5 °C v únoru byla stejná jako průměrná teplota v prosinci. Oba měsíce byly asi o 1 °C teplejší než jejich dlouhodobé normály.

Začátek února se kromě mrazů zapsal do statistik místní meteorologické stanice také prudkým větrem. Nejsilnější vítr zaznamenal staniční anemometr 4. února, kdy v nárazu dosáhl rychlosti 17,1 m/s neboli 61,6 km/h.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, zimní měsíce byly docela bohaté na srážky – sněhové i dešťové. V prosinci spadlo celkově 85,4 mm srážek (145 % třicetiletého normálu), v lednu 90,4 mm (167 % normálu) a v únoru 44,4 mm (83 % normálu). Za 24 hodin napršelo nejvíc 9. ledna, a to 23,6 mm.

Březen bývá z meteorologického hlediska prvním jarním měsícem. Ten letošní tomuto zařazení odpovídal jen částečně. Jeho první půlka měla ještě zimní ráz, v té druhé se nám však poprvé krátce představilo také jaro. Od 19. do 24. března dosahovaly maximální denní teploty 15 až 20 °C. Poté se opět ochladilo a my jsme na Valašsku po několik dnů zažili typické aprílové počasí. Slunečnou oblohu velmi rychle střídaly časté přeháňky – dešťové, sněhové, ale i ze sněhových krupek.

V březnu u nás rovněž začala letošní bouřková sezóna. První bleskový výboj typu oblak – země zaregistroval čítač úderů blesků odpoledne 10. března. Jednalo se však pouze o ojedinělý výboj ze vzdálené bouřky.

Na začátku dubna se na Valašsko ještě vrátila zima. Ranní teploty klesaly k −5 °C a občas také slabě sněžilo. Během Velikonoc se sice mírně oteplilo, ale i nadále pokračovalo sychravé počasí, většinou se zataženou oblohou. Jen sněhové srážky se změnily na dešťové.