Masopust byl od nepaměti dobou hodování. Podle tradice měl dostatek jídla o masopustu působit příznivě na blahobyt v nastávajícím hospodářském roce.

Už před staletími byla ovšem jeho nemírná konzumace v tomto období také odsuzována. Např. kazatel Tomáš Štítný ve 14. století kritizoval, že o „hodu ďábelském“, jak masopust nazval, tráví lidé dny v obžerství, pijí nad potřebu a pojídají koblihy.

Koblihy – sladký symbol masopustu

Jak už bylo naznačeno, tradičním masopustním pokrmem známým už od středověku jsou koblihy. Masopust byl po nich dokonce nazýván – v 16. století se mu údajně říkalo „karneval z Koblihovic“, v roce 1619 zase slavení masopustu nahrazovali výrazem „koblihy jísti“.

Na přípravu tohoto smaženého pečiva z kynutého těsta existovalo mnoho receptů. Staročeské koblihy bývaly např. makové, kdoulové či šalvějové, za největší pochoutku pak byly považovány řeřichové. Vyráběli je profesionální pekaři zvaní „kobližníci“ a konzumovaly se v bohatých měšťanských domácnostech. Valašské koblihy, na jihu Valašska nazývané také „fašankové šišky“, bývaly nejčastěji plněny povidly a uměla je připravit každá šikovná hospodyně. V mnoha valašských chalupách se o masopustu smaží koblihy dodnes.

Masopust – čas zabijaček

Masopustní období bylo ideálním časem k hodování hned z několika důvodů. Nebylo totiž omezeno církevními zákazy, protože se nacházelo mezi dvěma největšími postními dobami – adventní a předvelikonoční. Obzvlášť vědomí blížícího se dlouhého 40 denního půstu vedlo lidi ke snaze dosyta se najíst. Zásoby z loňské úrody se sice značně zužovaly, zato chladné počasí bylo ideální pro domácí porážky vepřů. Zabijačky, kterých bývalo právě o masopustu nejvíc, byly pro naše předky jedny z nejradostnějších událostí roku, protože významně obohatily jejich jídelníček o vydatná a tučná jídla. Zabijačkové speciality jako slanina, klobásy a další patří dodnes k vítaným výslužkám při masopustní obchůzce masek, které je buď rovnou konzumují, nebo si je odnášejí s sebou v košíku či nabodnuté na „rožni“ (dřevěné hůlce tvaru kordu).

Chcete-li se o masopustu dozvědět více, pak navštivte web muzeumvalassko.cz, kde bude v sekci výstav on-line připravena jedna právě o valašských masopustech.

Článek zveřejnil Valašský deník 18. 2. 2022, odkaz zde.