Symbolem blížících se Velikonoc byla odedávna malovaná vajíčka. Ta začínaly zkušené malířky kraslic malovat dva až tři týdny před Velikonocemi. Pro mnohé z nich to byl na chudém Valašsku vítaný zdroj přivýdělku. Byl to i případ vyhlášené malířky vajíček Anny Hnilicové (1879–1958) z Lutoniny. Vejce si u ní nechávaly zdobit ženy z obce i okolí a přes překupnici je posílala až na trh do Ostravy. Zájem o ně byl takový, že jich před Velikonocemi nazdobila až 800! Proto dva týdny před svátky ani nespávala, vajíčka totiž malovala ve dne v noci.

Na Vizovicku se velikonoční vajíčka zdobila starobylou technologií – vykrýváním vzoru voskem neboli batikováním, které zde bývalo obvykle vícebarevné. Výsledkem tak bylo černé vajíčko s bílo-žluto-červeným vzorem.

Jak takovou kraslici vytvořit, to popsala již zmiňovaná Anna Hnilicová: „Ja tož, malovaná vajíčka sa dělajú tak: To sa vajíčka mosíja najprv čisto umyt a potem sa dajú vařit tak na 5 minut. Potem sa vytahnú a dajú sa do čistej chladnej vody schadit. Nechajú sa tam enom malú chvilku a už sa zasej vytahnú ven a jak enom trochu schladnú, už sa ně píše rozpuštěným voskem. To sa na dřevečko nastrčí taková rúrečka z teňučkého pléšku. Na čisté vajíčko sa tým pérečkem voskem nakreslíja kvítečka a čárečky, co majú byt na vajíčku bílé. Potem dáme vajíčka do žltej barvy. Jak oschnú, tož sa na ně zaséj píše voskem, co chceme mět na vajíčku žlté. A potém ich dáme ešče do červenéj barvy. Ja, ale gdyž ich chceme mět na čérno obarvené, tož ty dajú věcéj práce. To sa maluje na třikráť. Na bílé, na žlté a na červené. Gdyž sú ty vajíčka načerveno obarvené, tož sa na ně zaséj píšú kvítečka a čárečky co majú byť potem na vajíčku červené a potem teprú sa dajú do tepléj zelnéj vody a potem teprú do téj čérnej barvy. Gdyž sú pěkně černé, tož sa vydělajú a dajú do tepléj trúby, aby sa vosk na nich roztopíl. A tož potem sa hadérkú otřú a už sú hotové. Barvy mosíja byt všecky stejno teplé, ne moc teplé a né chladné.

Z většiny obcí Valašska už zdobení vajíček tímto časově náročným způsobem téměř vymizelo. Ve Vizovicích je ovšem dodnes vytvářejí Jarmila Adamcová a Anna Krocová. Jejich kraslice si můžete na vsetínském zámku prohlédnout na výstavě Kraslice a drátenictví a samy výrobkyně při práci zde můžete obdivovat na akci Velikonoce na zámku 7. 4. 2019.