Bezmála 50 účastníků z osmi základních a středních škol regionu dorazilo na žákovskou konferenci Valašský cestovatel, která proběhla v pátek 8. února na vsetínském zámku.

Akci pro žáky 2. stupně základních škol a studenty středních škol organizovalo Muzeum regionu Valašsko. Program se skládal ze dvou částí. V rámci té první měli účastníci za úkol prezentovat, ať už jednotlivě či ve skupinkách, na pódiu Mramorového sálu své cestovatelské zážitky. „Tím si nejen navzájem přiblížili zkušenosti z cest, ale také se učili prezentovat před veřejným publikem a zdokonalili si své řečnické schopnosti,“ sdělil hlavní organizátor akce Jan Husák. Všech 14 prezentací bylo velmi zajímavých a bylo vidět, že si s nimi dali autoři velkou práci. „Tou nejzajímavější byla letos opravdu silná prezentace s názvem Osvětim studentky SŠ hotelnictví a cestovního ruchu Opava Hany Švehlové, která byla dokonce s hudebním doprovodem na klavír. Z dalších bych zmínil Exkurzi do Anglie v podání Kristýny Buchalové a Blaženy Orlitové ze ZŠ Starý Jičín, Ivančenu Moniky Pajdlové ze Střední školy cestovního ruchu Rožnov pod Radhoštěm a přednášku Na kole po Ukrajině Jaromíra Příhody ze ZŠ Vsetín–Trávníky). Pochvalu ale zaslouží všichni ostatní. Dalo to spoustu práce a není to nic jednoduchého, cokoliv odprezentovat před tolika lidmi,“ dodal Husák.

Součástí konference byla i vlastivědná soutěž. Účastnilo se jí 12 týmů, na které čekala po celém zámku stanoviště s otázkami zaměřenými na obecně zeměpisné znalosti severní Evropy. „Soutěž prověřila nejen znalosti, ale i schopnost spolupráce a syntetického myšlení,“ vysvětlil Husák. Medailové příčky obsadily týmy mimo našeho okresu. Zlato a bronz získala ZŠ Starý Jičín, stříbro odvezla ZŠ Zdounky. „Nejlepší si odnesli diplomy a taky drobné cestovatelské ceny od dvojice našich partnerů, cestovních kanceláří PERISCOPE TRAVEL s.r.o. Brno a CK VALAŠKA s.r.o. Valašské Meziříčí. Tímto oběma našim partnerům moc děkujeme. S našimi soutěžícími se budeme těšit na shledanou u dalšího ročníku Valašského cestovatele nebo některé z dalších akcí Muzea regionu Valašsko,“ vzkázal na závěr Husák.