Oblíbená akce s názvem Zámecký masopust proběhla první březnovou neděli na vsetínském zámku. Nahlédnout pod pokličku masopustních tradic našich předků přišlo bezmála 500 lidí z města i širokého okolí.

Slavnost organizovalo Muzeum regionu Valašsko, které pro návštěvníky připravilo nabitý program. Členové národopisného souboru Klobučan předvedli ukázky tradic spojených s masopustem, od vodění medvěda, přes tance a zpěvy až po závěrečné pochování basy. Připraveno bylo i několik krátkých filmů dokumentujících masopustní obchůzky na některých valašských vesnicích. V přestávkách si návštěvníci mohli pochutnat na zabijačkových specialitách, koblihách a dalších dobrotách z domácí produkce. Spousta lidí využila možnost prohlédnout si zdejší výstavy a stálou expozici Živá paměť regionu. I když tomu počasí příliš nepřálo, mnoho z nich vystoupalo i na vyhlídku ve věži, která patří k velkým lákadlům vsetínského zámku. Organizátoři nezapomněli ani na děti, pro které byly v různých místech zámku připraveny hry, soutěže i tvořivé dílny. Třešničkou na dortu bylo klání o nejlepší masopustní masku. Na rekordních 40 soutěžících čekala promenáda před zaplněným Mramorovým sálem a krátký rozhovor s moderátorem Jiřím Treznerem. Porotě se nejvíce líbil vskutku skvěle vypracovaný Pepek námořník. Spolu s nim si pro ceny přišly i dvě slečny převlečené za lichožrouta a netopýra. Cenu v kategorii dospělí si odnesla jediná soutěžící převlečená za šneka. Podtrženo, sečteno, letošní Zámecký masopust se určitě vydařil a všichni, včetně organizátorů, mohli odcházet domů spokojeni. „Chtěla bych moc poděkovat všem návštěvníkům, kteří si s námi přišli užít masopustního veselí. Velký dík také zaslouží každý, kdo jakkoliv přiložil ruku dílu a podílel se na zdárném průběhu akce. Dalo to hodně práce, ale výsledek určitě stál za to. Těším se na shledanou u příštího ročníku masopustu či některé z dalších akcí Muzea regionu Valašsko,“ zhodnotila akci její hlavní organizátorka, etnografka Muzea regionu Valašsko, Milada Fohlerová.