Muzeum regionu Valašsko, Město Stará Ľubovňa a Město Vsetín zahájí ve čtvrtek 15. srpna v 15 hodin v Galerii Provinčního domu ve Staré Ľubovni výstavu výtvarnice Kornelie Němečkové. Ve slovenském družebním městě Vsetína bude výstava otevřena do 30. září tohoto roku.

Jedná se o částečně rozšířenou a pro galerijní prostory upravenou verzi výstavy, kterou Muzeum regionu Valašsko zrealizovalo a prezentovalo ve vsetínském zámku na přelomu roku 2018 a 2019. Výstava představí vystavující umělkyni nejen jako známou tvůrkyni papírových vystřihovánek, ale i jako autorku podmaleb, textilních koláží a tapiserií, a to v časovém rozpětí od 60. let minulého století po současnost. Exponáty ze sbírek vsetínského muzea doplní rozměrná asambláž zapůjčená z Masarykovy knihovny Vsetín. Pro dětského návštěvníka je výstava zatraktivněna o interaktivity s motivy přejatými z tvorby Kornelie Němečkové.

Výtvarnice Kornelie Němečková (*1932), vsetínská rodačka žijící v Praze, je považována za českou ikonu papírových vystřihovánek. Celý svůj tvůrčí život zasvětila této specifické výtvarné technice, kterou přejala z lidové tvorby a povýšila ji na umění. Do povědomí široké veřejnosti se dostala v 80. letech minulého století zásluhou figurky krojované dívky ze znělky populárního televizního pořadu pro děti – Zpívánky. Její originální vystřihovánky našly své uplatnění také v baladických animovaných filmech, v knihách i časopisech určených zejména dětem a v užité grafice (na novoročenkách, exlibris, plakátech, přebalech hudebních alb, poštovních známkách atd.). Věnovala se rovněž tvorbě textilních koláží i netkaných tapiserií aradecor a malovala podmalby na skle. Poetické dílo Kornelie Němečkové, inspirované zejména lidovou kulturou a světem dětí, oslovilo již několik generací, které v něm nacházejí prostor pro radost.