O titul Muzejní výstava roku 2021 v národní soutěži Gloria musaealis zabojuje úspěšná výstava Muzea regionu Valašsko Někdo to rád sušené, která probíhala loni na zámku Vsetín. V konkurenci 33 projektů byla nominovaná do pětičlenného finále. Slavnostní vyhlášení proběhne ve čtvrtek 19. května v Praze. Živé vysílání proběhne ZDE.

Cílem soutěže Gloria musealis je upozornit širokou veřejnost na špičkové výkony v oboru muzejnictví, počínaje tvorbou výstav a expozic, přes prezentaci sbírek v odborných publikacích až po záchranu a zpřístupňování objektů českého kulturního dědictví.

Do 20. ročníku, který společně vyhlásily Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky a Český výbor ICOM, přihlásilo 52 muzeí a galerií celkem 79 projektů. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2021, ve které aspiruje na nejvyšší umístění i Muzeum regionu Valašsko s výstavou Někdo to rád sušené. Loňský počin přibližující historii a současnost tradičního sušení ovoce na Valašsku se v silné konkurenci prosadil až do finále, v němž se utká s čtveřicí projektů. Nejvyšším oceněním v každé kategorii je Cena Gloria musaealis. Jeden z projektů pak obdrží Cenu Českého výboru ICOM a jeden může získat Cenu čestného výboru soutěže.

Už jen nominace mezi pětici nejlepších tuzemských výstav je pro Muzeum regionu Valašsko velkou událostí a svědčí o kvalitní práci, již tato organizace zřizovaná Zlínským kraje odvádí. Zisk ocenění by byl obrovským úspěchem, jakého se muzeu podařilo dosáhnout naposledy v roce 2015 (zvláštní ocenění v kategorii Muzejní počin roku – soubor multimediálních a interaktivních učebních pomůcek).

Slavnostní vyhlášení proběhne ve čtvrtek 19. května od 14 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Zájemci ho budou moci sledovat živé prostřednictvím streamu ZDE. Tak nám držte palce!