Spoustu zajímavého čtení z historie i současnosti regionu přináší nové vydání oblíbeného časopisu Valašsko – vlastivědná revue. Muzeum regionu Valašsko ho nabídne ve svých pobočkách i v e-shopu na webových stránkách (ZDE). K dostání bude také ve vybraných informačních centrech a knihkupectvích.

Muzeum vydává časopis již více než 20 let, vždy na jaře a během podzimu. Najdete v něm poutavé příspěvky z různých oborů lidského vědění, které často čerpají ze sbírek a výzkumů odborných pracovníků muzea či jeho spolupracovníků. Nechybí ani spousta zajímavých rubrik a fotografií. Vše je přitom „namícháno“ tak, aby si na své přišli odborníci i laici.

Letošní druhé a celkově 47. vydání Valašska nabízí spoustu zajímavých témat. Od etnografky Milady Fohlerové se dozvíte o tzv. kořalečním moru na Valašsku, archeolog Samuel Španihel vás vezme na výpravu do středověké Kelče a kurátorky uměleckohistorických sbírek Olga Méhešová a Kamila Valoušková zpracovaly téměř 160letou historii zaniklé sklárny v Karolince. Pavel Svozil z Hvězdárny Vsetín vás zase seznámí s meteorologickými rekordy a kurátorka historických fondů Ivana Spitzer Ostřanská přiblíží výstupy z dlouholetého výzkumu starých valašských sušáren.

Valašsko se jako obvykle věnuje i významným jubileím. Letos je to třeba 120 let od narození „nejrázovitějšího“ malíře Valašska Jana Kobzáně, 100. výročí cimbálové muziky v Novém Hrozenkově či nedožitých 95 let etnografa, folkloristy, tanečníka, choreografa a scenáristy v jedné osobě Karla Pavlištíka. Nezapomněli jsme ani na dvě velké regionální osobnosti, jež letos bohužel odešly do muzikantského nebe, a to na hudebníka Františka Segrada a sbormistra ženského Pěveckého souboru Polanka Jaromíra Bazela.

Muzeum regionu Valašsko bylo letos vzhledem ke skokovému zdražení tisku a dalších vstupů nuceno zvýšit cenu časopisu na 79 Kč, přesto věří, že mu jeho čtenáři zůstanou věrni. Valašsko – vlastivědná revue zakoupíte na recepcích zámků Vsetín, Kinských Valašské Meziříčí (po jeho znovuotevření) a Lešná u Valašského Meziříčí. Dále pak v knihkupectvích Kalouš Vsetín a Bureš Valašské Klobouky či ve vybraných informačních centrech. Časopis vám pošleme i poštou. Objednávat můžete z pohodlí svého domova prostřednictvím našeho on-line knihkupectví, které najdete na stránkách www.muzeumvalassko v sekci Pro návštěvníky/Publikace a periodika. K běžné nákupní ceně vám v tomto případě připočteme ještě poštovné.