Muzeum regionu Valašsko ve své vsetínské sbírce spravuje unikátní kolekci děl vsetínské rodačky a pražské výtvarnice – Kornelie Němečkové. Jedná se o největší a druhově i tematicky neucelenější soubor výtvarných prací české ikony papírových vystřihovánek, s jakým se lze setkat nejen v České republice, ale i ve světě. V současnosti tento jedinečný muzejní fond obsahuje přes 320 sbírkových předmětů, přičemž jeho základy byly položeny už v 60. až 80. letech minulého století.

Zpočátku byly přírůstky do sbírky pořizovány formou nákupů, a to poměrně pravidelně a převážně v souvislosti s probíhajícími výstavami samotné autorky, popř. s výstavami manželů Němečkových ve vsetínském zámku (1967–1987). Pozornost kurátorů sbírek se soustředila na nejnovější díla a na práce reprezentující jednotlivé výtvarné druhy, kterým se výtvarnice věnovala. Vznikla tak sice komorní, ale reprezentativní kolekce (14), která dokumentuje hlavní polohy autorčiny tehdejší výtvarné tvorby. Tento fundamentální soubor zahrnuje textilní koláže z roku 1967 (2), tapiserie aradecor z let 1978 a 1983 (2), podmalby z roku 1983 (4), emisi oceněných poštovních známek z roku 1980 a obrazy z vystřihovánek z konce 60. let a druhé poloviny 70. let (5).

K významného rozšíření sbírky pak došlo až v letech 2018 a 2019, kdy sama autorka – výtvarnice Kornelie Němečová věnovala muzeu ve svém rodišti početnou kolekci papírových vystřihovánek a děl s motivy z vystřihovánek a textilních aplikací. Darovaný soubor čítá 308 inventárních čísel a tvoří jej komorní obrazy (45), „volné“ vystřihovánky nenalepené na papírový podklad (163), exlibris (6), novoročenky (39) a blahopřání (27), návrhy na vystřihovánky pro děti (9), ilustrace k dětskému leporelu (3), dvojice dopisních papírů s obálkami (2), kraslice zdobené vystřihovánkami (7) a návrhy na vzorníky látek pro Centrotex (7). Navíc byly do evidence pomocného materiálu zařazeny tiskem reprodukované užité grafiky (33) a suvenýrové předměty z Mistrovství Evropy v krasobruslení v roce 1988 a Mistrovství světa v krasobruslení v roce 1993 (4). 

Soubor nových přírůstků obsahuje díla vytvořená Kornelii Němečkovou v době od 60. let 20. století až do roku 2018, tj. v rozpětí šedesáti let (!). Dosavadní muzejní kolekce byla tímto autorčiným darem nejen početně značně rozšířena a doplněna o její doposud nezastoupenou tvorbu z posledních třiceti let, ale také byla do ní vnesena druhová a motivická rozmanitost. Jádro kolekce tvoří obrazy s vystřihovánkami z 80. let (3) a 90. let minulého století (6) a z prvního (14) i druhého desetiletí nového milénia (21). Významnou část souboru představují „volné“ papírové vystřihovánky, které jsou převážně nevročeny a které lze rámcově datovat do 60. až 70. let minulého století. Jsou pozoruhodné z uměleckého i dokumentačního hlediska, neboť dokládají autorčinu tzv. „tvorbu do šuplíku“, která nebyla veřejnosti známa. K jejich stěžejním námětům patří zoomorfní motivy a náměty spjaté s dětstvím, lidovými zvyky či zbojnickou tematikou. Cenným přírůstkem je i návrh na poštovní známku Kašpárek a pes (1979) pro emisi vydanou v roce 1980, která získala ocenění Nejlepší známka roku (2. místo).

Muzeum regionu Valašsko si autorčina daru velmi váží a snaží se s jejím dílem zastoupeným v muzejní sbírce seznamovat veřejnost, a to jednak prostřednictvím publikační činnosti či formou vlastních muzejních výstav nebo zápůjček na výstavy jiných organizací.

Momentálně je reprezentativní a rozsáhlý výběr z muzejní kolekce představen na výstavě Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně – Valašsko očima Kornelie Němečkové. Výstava byla sice zrealizována již v říjnu loňského roku, ale zpřístupněna veřejnosti je až po svém prodloužení nyní, a to pouze do 30. května (!). Výstava je pojata jako interaktivní a lze ji tedy doproručit rodinám s dětmi, popř. mladším školním kolektivům. Navíc jsou k výstavě připraveny i zdařilé a nápadité náměty a demonstrační projekce či videa na výtvarné aktivity se specifickou technikou papírových vystřihovánek, které jsou dostupné na webových stránkách muzea. Tamtéž, pokud byste nestihli výstavu navštívit, připravilo pro vás zlínské muzeum poutavou virtuální prohlídku, při níž vás slovem provede autorka a kurátorka výstavy Mgr. Jana Koštuříková.