V pátek 21. června jsme na vsetínské hvězdárně oslavili první letní den a slunovrat. Muzeum regionu Valašsko tuto tradici zapalování ohňů obnovilo po deseti letech.

Letošní akce se zaměřila na lidové tradice Valašska, především na svatojánské bylinky. Všem, koho zajímaly léčivé účinky devatero kvítí, ochotně odpovídala bylinkářka paní Vanda Vrlová.

Pro děti byla připravena Svatojánská bylinková stezka. Na různých stanovištích děti plnily úkoly, za které dostávaly obrázky léčivek. Za vyplněný soutěžní list pak získaly legendami opředený zlatý květ z kapradí, jenž kvete jen o svatojánské noci a údajně nabývá magické účinky. Výtvarná dílnička byla zaměřena rovněž na bylinky. Návštěvníci si mohli namíchat bylinkové čaje na dobrou náladu, zdraví či lásku. A to vše si odnesli v originálním vlastnoručně vyrobeném pytlíčku.

O půl deváté vzplála vatra, nechybělo ani opékání špekáčků a došlo i na zpívání písniček u táboráku. I když to tak zpočátku nevypadalo, počasí nám nakonec přálo, takže jsme po setmění mohli hvězdářskými dalekohledy pozorovat oblohu.

Akce se zúčastnilo asi 150 lidí. Všem děkujeme za účast a těšíme se na setkání na našich příštích akcích.