Loňský rok se zapsal do statistik meteorologické stanice ČHMÚ na Hvězdárně Vsetín, která patří pod správu Muzea regionu Valašsko, jako teplotně nadprůměrný a na srážky velmi bohatý.

Roční srážkový úhrn loni poprvé od roku 2010 překonal hranici 1000 mm, když dosáhl hodnoty 1033,9 mm, tedy 128 % dlouhodobého průměru. Jednalo se o pátý nejvyšší roční úhrn srážek za posledních 65 let, kdy se meteostanice nachází v areálu hvězdárny. Absolutním rekordmanem stále zůstává „povodňový“ rok 1997 s úhrnem 1159,3 mm.

Za 24 hodin napršelo vloni nejvíc 25. září, a to 60,2 mm. Na srážky nejbohatším měsícem byl říjen, kdy tady spadlo výjimečných 193,6 mm (334 % dlouhodobého průměru!!!). Jednalo se o druhý nejdeštivější říjen v historii měření po říjnu roku 1930 s úhrnem 204,2 mm. Nejsušším měsícem byl naopak s pouhými 11,9 mm srážek duben.

Srážek ve formě deště nebo mrholení jsme si vloni užili dost, zato sníh padal během teplejších zimních měsíců minimálně. Většinou se vytvořila sněhová vrstvička vysoká nanejvýš tři centimetry. Při jediném vydatnějším sněžení napadlo v noci z 27. na 28. února 14 centimetrů. Sníh však dlouho nevydržel a během dvou dnů roztál.

Všechny předchozí roky uplynulého desetiletí byly velmi teplé a ani rok 2020 nebyl výjimkou. Jeho průměrná teplota 8,9 °C překonala dlouhodobý průměr o 1,2 °C.

Nikoho asi nepřekvapí, že nejteplejším obdobím roku byly letní prázdniny. Naštěstí Valašsko tentokrát nepostihla tak extrémní vedra jako v některých předešlých letech a denní teploty vzduchu se nad tropických 30 °C vyšplhaly jen sedmkrát. Nejvyšší teplotu 30,8 °C jsme na Vsetíně naměřili 28. července v odpoledních hodinách. Červenec však nebyl nejteplejším měsícem roku. Tím se stal až srpen s průměrnou teplotou 18,2 °C.

Titul nejchladnějšího měsíce sice získal leden s teplotním průměrem 0,1 °C, ale všechny zimní měsíce byly teplotně výrazně nadprůměrné. Nejvíce únor, který se s průměrnou teplotou 3,7 °C, jež byla o 4,6 °C vyšší (!) než dlouholetý průměr, stal čtvrtým nejteplejším únorem za dobu měření na zdejší meteorologické stanici.

Vzpomenete si, že by nás vloni potrápil nějaký silnější mráz? Určitě ne! Je to tím, že během celého roku teplota vzduchu (měřená ve standardní výšce dvou metrů nad zemí) ani jednou nespadla pod -10 °C. Jen se této hodnotě přiblížila, když ráno 2. prosince klesla na -9,8 °C. Zkrátka oteplení posledních let se projevuje nejen tropickým horkem v létě, ale i zvýšením teplot v zimě.

V závěru tohoto přehledu se ještě krátce podívejme na trochu divočejší projevy počasí, jako jsou silný vítr a bouřky. I když zrovna loňská bouřková sezóna byla velmi slabá. V průběhu celého roku byla blízká či vzdálená bouřka zaznamenána v 37 dnech. Většinou se však jednalo o slabší bouřky. Silnější bouře totiž Vsetín častokrát zasáhly jen svým okrajem. Počitadlo blesků, které je umístěno v areálu hvězdárny, zachytilo nad městem a jeho blízkým okolím jen přibližně 400 výbojů, což je velice nízký počet.

Bouřková sezóna začala v odpoledních hodinách 13. dubna, kdy nad Vsetínem přešly první dvě bouřky, a skončila v noci z 3. na 4. října přechodem systému několika bouřek za sebou. Zajímavostí je, že krátce před příchodem bouřek se tu rozfoukal nejprudší vítr roku. V nárazech dosáhl rychlosti 20,4 m/s neboli 73,4 km/h, tedy skoro síly vichřice.

Počasí na Vsetíně se vloni obešlo bez rekordů či nějakých velikých extrémů, a to je asi dobře, protože v meteorologii rekordy a extrémy většinou znamenají nepříjemnosti.