Slavnostní vernisáž spojená s předáním cen oceněným fotografům v rámci tří soutěžních kategorií se konala v neděli 12. března v Mramorovém sále zámku za účasti prezidenta salonu Jindřicha Štreita i předsedy poroty Garika Avanesiana. Výjimečným hudební hostem programu byl talentovaný čtrnáctiletý hudebník, mistr světa ve hře na akordeon, Peter Sokol, kterého na akci provázela delegace z partnerského města Stará Ľubovňa. Na zahájení, které se neslo v přátelské kolegiální atmosféře, byly přítomny téměř dvě stovky účastníků, čímž se návštěvnost navrátila k předkovidovým hodnotám.

V úvodu programu zazněla tato slova: "Je důležité říct, že je za námi náročné období. Pandemie ovlivnila společenství na celém světě a ani v současnosti nežijeme v klidné době. A právě oblast umění, kultury, či zábavy může být z pragmatických důvodů mnohdy považována za zbytnou. Proto si opravdu moc ceníme toho, že fotografové mají stále zájem, čas i prostředky účastnit se mezinárodních fotografických soutěží a výstavu můžeme opět realizovat v takovém rozsahu jako obvykle – čili v Galerii Stará radnice i na zámku Vsetín. I díky těmto reprezentativním výstavním prostorům je Interfotoklub Vsetín tím čím byl, je a doufáme, že i v budoucnu bude – kvalitní přehlídkou fotografického umění."

Dále byla připomenuta již 60letá historie fotosalonu: "Základní kámen salonu byl položen v roce 1963 foto odborem závodního klubu MEZ Vsetín. V organizačním výboru počátečních ročníků vidíme jména jako Bořivoj Štrobl, Otakar Havránek, Milan Zgarba, Zdeněk Zemánek, Jiří Jakob a celá řada dalších. Hlavní podíl na výtvarném pojetí salonů a grafice katalogů měli paní Božena Dadáková a její manžel Břetislav Dadák, autor loga Interfotoklub. Původně byl salon koncipován jako mezinárodní přehlídka fotoklubů. V průběhu let jej organizátoři rozšířili o kategorie jednotlivců a díky tomu se salon zařadil mezi mezinárodní fotografické soutěže pod patronací mezinárodní asociace fotografického umění FIAP. V novodobé historii se na organizaci salonu velkou měrou podíleli členové vsetínského fotoklubu v čele s Františkem Novotným. Díky nim a v současnosti také i díky pracovníkům Domu kultury a podpoře města funguje salon Interfotoklub do dnešních dní a my máme možnost již po 32. společně otevřít jeho další kapitolu."

V rámci vernisáže vystoupili i dva obzvláště vzácní hosté – prezident salonu Jindřich Štreit a předseda poroty Garik Avanesian. Oba ve svých projevech zdůraznili jak význam vsetínského Interfotoklubu – mezinárodní fotografické soutěže, tak i kvalitu vystavených fotografií a potřebu zaangažovat mladou generaci pro účast na fotosoutěžích a rovněž i ve fotoklubech.

Mezinárodní fotografická soutěž Interfotoklub Vsetín je otevřena všem amatérským i profesionálním fotografům. Je vyhlašována ve 3 kategoriích – černobílá digitální fotografie, barevná digitální fotografie na volné téma, digitální fotografie v kategorii fotoklubů. Město Vsetín uděluje na doporučení odborné poroty hlavní cenu Grand Prix města Vsetína nejlepší kolekci fotografií v kategorii fotoklubů a dále uděluje ocenění od asociací fotografického umění FIAP, IAAP, ČFFÚ, GPU, které salonu poskytují mezinárodní patronace.

32. ročník fotosoutěže se sice vyznačoval nízkou účastí soutěžících (patrně důsledek pandemie), ale zároveň mile překvapil kvalitou soutěžních fotografií. Do IFV 2022 bylo zasláno celkem 470 fotografií od 36 autorů a 10 fotoklubů z 18 zemí světa. Na základě doporučení Mezinárodní asociace fotografického umění FIAP bylo do soutěže porotou akceptováno celkem 144 fotografií. Uděleno pak bylo celkem 28 ocenění od mezinárodních asociací FIAP, IAAP, ČFFÚ a GPÚ:

Přehled cen a ocenění udělených ve 32. ročníku IFV 2022:

Kategorie jednotlivců – černobílá fotografie (vystaveno v Galerii Stará radnice):

FIAP Gold Medal:  Josef Bosák (Czech Republic) - Give Me Hope III

IAAP Gold Medal:  Milan Malast (Slovakia) – Kiss

GPU Gold Medal:  Peter Rein-hodurek (Austria) – Dance

FIAP Ribbon:  Jindřich Buxbaum (Czech Republic) - Poslední koncert Soni Červené (96 let)

FIAP Ribbon:  Jiri Koci (Czech Republic) - Before The Finish 1

IAAP Ribbon:  Shravan Thadanla (India) - PREPARING A POT

GPU Ribbon:  Sue Critchlow (England) – Floating

GPU Ribbon:  Mario Sikora (Czech Republic) - In City Light

Kategorie jednotlivců – barevná fotografie (vystaveno v Galerii Stará radnice):