Poslední dny masopustu ve Študlově, nazývané zde fašanky, jsou už dlouhá desetiletí charakteristická zvířecími maskami. Ty patřily odnepaměti v masopustních obchůzkách k těm nejstarším. Mnohé z nich dříve měly symbolický význam související s vírou našich předků v přírodní síly. Týká se to především medvěda, který symbolizoval plodnost, nebo koně, jehož vlastností byla síla.

Študlovské fašanky jsou právě zvířecími maskami proslulé. Podle informátorů vymysleli zvířecí charakter masopustní obchůzky členové TJ Sokol, který dříve zdejší fašanky organizoval, v 60. letech 20. století. Nejstarší fotografie v archivu vsetínského muzea dokumentující obchůzku ve Študlově pochází z roku 1972. Objevuje se na nich maska obří žirafy a koníci s jezdci. Tyto masky jsou vyobrazeny také na další muzejní fotodokumentaci z let 1992, 1993 a 1995. Vedle těchto zvířat jsou tu zachyceni i sloni. Z písemné dokumentace se naopak dovídáme, že v průvodu chyběly tradiční masopustní masky medvědů.

V sobotu 10. února 2018 jsme se s muzejním fotografem vydali do Študlova zdejší fašanky po 23-leté pauze opět zdokumentovat.

Fašankům, které organizují místní hasiči, opět dominovaly masky zvířat. Vedle zde obvyklé masky slona jsme potkali také kozu, včelu, zajíce, pštrosa, krokodýla a nechyběli ani medvědi – tradiční hnědý, ale i bílý lední. Jen žirafu jsme našli odloženou v hasičské zbrojnici. V loňském roce totiž nenašli žádné 2 muže, kteří by se fyzicky náročného úkolu jejího „oživení“ zhostili.

Vedle zoomorfních masek obcházeli v průvodu také další obvyklé masopustní maškary – šašci, zdravotní sestra a řezník.

Masky doprovázeli muzikanti v tradičních študlovských krojích – 3 harmonikáři a jeden s ozembouchem.

Průvod obcházel celou obcí, zastavoval se u každého domu, kde spustili průpovídku: „Masopust sa krátí, můžete nám dáti aspoň kúsek slaniny anebo klobáse…“ Za to byli pohoštěni slaninou či klobáskami, které napichovala maska řezníka na rožeň, ale i typicky masopustním pečivem – koblihami, nechyběla samozřejmě ani slivovice. Hudba vyhrávala masopustní písně jako „Fašanky, fašanky“, nebo „Toto bude na konopě…“, ale i další valašské lidové písničky. Místo tance se za zpěvu písní přítomní jen pohupovali do rytmu.

Masopustní veselí ve Študlově symbolicky zakončuje každý druhý rok pochovávání basy. V roce 2018 se basa nepochovávala.