Výročí listopadových revolucí na Vsetíně připomínáme každý rok prostřednictvím různých materiálů doby, které se nachází ve sbírkách našeho muzea. Letos tak učiníme prostřednictvím několika fotografií a opisů projevů tehdejšího evengelického faráře z Pržna Mgr. Tomáše Jirků, který byl aktivním účastníkem protestů.

Demonstrace proti komunistickému režimu, které odstartovali 17. listopud 1989 studenti v Praze, se postupně rozšířily i do regionů po celé zemi. Na Vsetíně přišli dát lidé poprvé svůj veřejný nesouhlas se zásahem bezpečnostních složek i režimu jako takovému dne 20. listopadu, kdy se na náměstí Osvobození (dnešní náměstí Svobody) sešlo několik desítek protestujících. Ve stejný den bylo ve městě založeno i Občanské fórum. V následujícím dnech demonstrace na náměstí pokračovaly a připojovalo s k nim stále více lidí. Protesty vyvrcholily generální stávkou 27. listopadu, do které se zapojily mimo jiné i zaměstnanci MEZu či Zbrojovky Vsetín. Celkově se tehdy na náměstí sešlo několik tisíc lidí.

Protestů na dnešním náměstí Svobody se aktivně zúčastnil i Mgr. Tomáš Jirků, který v letech 1984 až 1991 působil jako evangelický farář v Pržně u Jablůnky. Opisy svých projevů na demonstracích Občanského fóra na náměstí Osvobození (25. a 27. 11.) společně s několika unikátními barvenými diapozitivy později věnoval do sbírek Muzea regionu Valašsko. V rámci výročí Sametové revoluce nyní některé z nich zveřejňujeme.