V hlavní budově Slováckého muzea v Uherském Hradišti je až do 21. dubna 2024 k vidění komorní výstava Kornelie Němečkové – české ikony papírových vystřihovánek.

 

Muzeum regionu Valašsko zapůjčilo na výstavu početný soubor sbírkových předmětů (51) – obrazů s vystřihovánkami, koláže, podmalby i ara dekory (netkané vlněné nástěnné obrazy). Většinu z nich (41) věnovala vsetínskému muzeu roku 2018 sama autorka. Kurátorka výstavy, historička umění uherskohradišťského muzea PhDr. Milada Frolcová doplnila vystavená díla o současné zápůjčky a dary z majetku výtvarnice. Pozoruhodná je např. kolekce dobových časopisů pro děti a mládež s autorčinými ilustracemi (Sedmička pionýrů a Sluníčko) a ukázky z její oceňované známkové tvorby. Výstava je instalovaná s výtvarnou kultivovaností a originální tvorba je doplněná o pestrobarevné reprodukce autorčiných vystřihovánek pořízené pomocí laserového plotru nebo natištěné na monumentálních bannerech evokujících v instalaci rozverný masopustní průvod. Tyto tvůrčí vstupy celkově umocňují okouzlující poetičnost díla Kornelie Němečkové, které je inspirováno jak lidovou kulturou a folklórem, tak i světem dětí. 
 

S Uherským Hradištěm pojí Kornelii Němečkovou (nar. 1932) její studijní léta, kdy tu roku 1953 úspěšně zakončila studium na nově zřízené uměleckoprůmyslové škole. Během studií také působila spolu se svým spolužákem a manželem Zdeňkem Němečkem ve folklórním souboru Hradišťan a po přestěhování do Prahy se oba stali členy Slováckého krúžku. Láska k folklóru Slovácka a rodného Valašska ji ale provází po celý život a doslova naplňuje životodárnou energií. Rovněž oba kraje se specifickou lidovou kulturou se staly zdrojem její umělecké inspirace.

 

(Foto O. Méhešová)